1 Ruští vojáci na severu Afriky

Na východě Libye operují už měsíce ruští vojáci, tvrdí média

NOVÉ

Témata: , , ,

Do Libye byli v posledních měsících přepraveni ruští vojáci, včetně příslušníků elitních výsadkových jednotek. V Libyi vystupují jako spojenci generála Chalífy Haftara, jehož armáda ovládá východní část země. S odkazem na nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva obrany to na svém webu napsal ruský list RBK.

List reagoval na zprávy britských médií, která - s odvoláním na nejmenované zdroje z britské vlády - tvrdí, že ruští vojáci a důstojníci "specnazu", tedy speciálních sil armádní rozvědky GRU, pomáhají vycvičit jednotky generála Haftara. Tomuto potenciálnímu nástupci svrženého diktátora Muammara Kaddáfího Rusko dodává také zbraně, a to prý i střely s plochou dráhou letu Kalibr a protiletadlové rakety S-300. Na oplátku za zbrojní dodávky za miliardy dolarů prý Rusko získalo na pobřeží Libye dvě základny, v Tobrúku a Benghází, které podle tisku už chrání ruští žoldnéři z takzvané Vagnerovy skupiny. To je soukromá vojenská organizace, která se proslavila už nasazením na Ukrajině a v Sýrii.

Moskva podle výstrahy britských tajných služeb hodlá Libyi přeměnit v "novou Sýrii", aby destabilizovala Evropu vyprovokováním další migrační krize. Moskva ale tato tvrzení popřela. "Není to poprvé, co se snaží vykládat skutečnou spolupráce Ruska s jedním z aktérů v Libyi jako podporu jedné strany. Informace, že Rusko podporuje jednu ze stran konfliktu, ale neodpovídá skutečnosti," řekl RBK Lev Deňgov, který vede ruskou skupinu pro urovnání v Libyi. Rusko se podle něj snaží obnovit hospodářské vztahy s Libyí a zároveň koordinuje své kroky s klíčovými mezinárodními aktéry usilujícími o urovnání konfliktu, Francií a Itálii, a zeměmi regionu.

Ruské velvyslanectví v Londýně zareagovalo na twitteru ironickou poznámkou, že britská média asi doufají, že Rusko přijde a uklidí nepořádek, který v Libyi za sedm let nadělala západní koalice.

Ruský senátor Konstantin Kosačov, který stojí v čele zahraničního výboru horní komory, označil úvahy britských médií za "blábolení". Odpovědnost za chaos v Libyi podle něj nese Británie a její spojenci v NATO.

Podle experta Vasilije Kuzněcova se situace v Sýrii a Libyi liší: Rusko poskytlo vojenskou pomoc Sýrii na žádost Damašku, zatímco v Libyi soupeří mezi sebou dvě vlády, přičemž i Moskva oficiálně uznává nikoliv Haftarovu, ale tu, která sídlí v hlavním městě Tripolisu. Navíc platí embargo OSN na dodávky zbraní a rozmístění vojsk v Libyi.

Podle jiného ruského experta Dmitrije Frolova souvisí ruská přítomnost v Libyi spíše se zájmy ruských státních firem v Libyi, zejména ohledně těžby ropy a stavby železnice, než se snahou vyvíjet nátlak na Západ ovládnutím migračních toků.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Spolu proti teroru. Policejní speciálové zahájili dosud nejrozsáhlejší cvičení v Evropě

Skripal měl Česku pomoci s odhalováním špionů. Ruští agenti ho sledovali i v Praze


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.