Vláda žádá o důvěru. Není chlap, řekl Kalousek o Babišovi. Ožralej zloději, reagoval premiér

Hlasování o důvěře

Vláda žádá o důvěru. Není chlap, řekl Kalousek o Babišovi. Ožralej zloději, reagoval premiérSLEDUJEME ON LINE
Domov

ls

Předseda vlády Andrej Babiš žádá sněmovnu, aby jeho kabinet dostal důvěru. Zatím poslanci odhlasovali, že jednání může pokračovat i po půlnoci.U řečnického pultu se střídají především opoziční poslanci. „Nenechte se zastrašit a v případě potřeby pošlete tuto vládu do pekel. Není to vaše vláda, ale vláda komunistů,“ uvedl Jan Bauer z ODS. Před sněmovnou po celou dobu protestují desítky až stovky lidí. Demonstranti žádali, aby mezi ně přišel Andrej Babiš. Ten řekl, že nemůže, protože musí být ve Sněmovně. ODS a Top 09 proto vyvolali hlasování o přerušení jednání. Ani jednou neuspěli. Nakonec si občanští demokraté vzali přestávku na jednání, aby premiérovi umožnili odejít. Demonstranti premiéra vypískali.

Začátek jednání si nenechal ujít prezident Miloš Zeman, který vládu pochválil za investiční plán v programovém prohlášení, zároveň Babišovu vládu zkritizoval za plýtvání. Menšinová vláda ve složení hnutí ANO a sociální demokracie s podporou komunistů má 108 hlasů. Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec ani poslanec ANO Jiří Mašek však pro novou vládu zřejmě hlasovat nebudou.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

13:30 Pavel Fischer se vrátil k Zemanově projevu

13:15 První krok vlády s důvěrou

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce vyměnit vedení Českých drah (ČD). Důvodem jsou spory ohledně postupu při otevírání trhu železniční dopravy jiným firmám. Ministr to řekl deníku Mladá fronta Dnes. O odvolání generálního ředitele a předsedy představenstva ČD Pavla Krtka se mluví od loňského podzimu. Ministr chtěl ale se změnami počkat na silnější mandát, který dnes v noci vláda Andreje Babiše získala.

12:30 Smutný den pro demokracii, napsal Drahoš

11:30 Kalousek vyzve Babiše k omluvě za slova o ožralovi a zloději

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek vyzve premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k omluvě za výroky, které na jeho adresu předseda vlády vyslovil během středeční schůze k vyslovení důvěry vládě. Řekl, že na sněmovní výbor se kvůli nepravdivým výrokům obracet nebude.

11:00 ANO by znovu vyhrálo, vysvětluje místopředseda Sněmovny Hanzel

10:45 Vedení ČSSD bude jednat o situaci v čele diplomacie v úterý

Vedení sociální demokracie se bude v úterý zabývat situací kolem vedení ministerstva zahraničí. V pražském Lidovém domě se sejde předsednictvo ČSSD, které v květnu vybralo do čela diplomacie europoslance Miroslava Pocheho. Prezident Miloš Zeman ho však kvůli svým výhradám odmítl do vlády jmenovat. Ministerstvo tak dočasně vede ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

9:00 Zaorálek vysvětluje, proč pro vládu zvedl ruku

8:00 V ČR podle opozice skončilo období první České republiky

Vznikem nové vlády s podporou komunistů skončila v České republice podle části opozice dosavadní republika. Vidí vznik poloprezidentského systému či „babišovské demokracie“. Opoziční strany slibují být tvrdou, ale konstruktivní opozicí. Zástupci jednotlivých stran to řekli novinářům po skončení hlasování poslanců o důvěře vládě.

1:08 Vláda Andreje Babiše získala důvěru. Hlasovalo pro ni 105 poslanců, proti jich bylo 91.

0:45 Rozprava končí

0:25 Stanjura: V čele bude generální ředitel ČR

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl kauzu Lithium. Přečetl stenoprotokoly z jednání sněmovny o kauze Lithium, kde se ČSSD a ANO navzájem osočují ze lži. „A nyní mají důvěru,“ dodal Stanjura. Naznačil také, jak to bude poté, co vláda získá důvěru, vypadat. „Včele bude generální ředitel ČR a pod ním jeho naprosto podřízení náměstci, kterým se ještě ze zvyku bude říkat ministři.

0:10 Babiše jsme vytvořili my i vy, uvedl Foldyna

Jaroslav Foldyna v emotivním projevu uvedl, že Andreje Babiše a současnou situaci zavinily současné opoziční strany, včetně ČSSD. „Porodili jste ho vy, pana Babiše, vy pravice, porodili jsme ho my, sociální demokracie,“ řekl. „Je mi trapně,“ ukončil projev.

0:05 Onderka: Volím nejmenší zlo

„Budu se snažit vám věřit do první zrady,“ vzkázal Roman Ondreka z ČSSD Andreji Babišovi a komunistům. „Volím nejmenší zlo ze všech zel, které by mohly přijít,“ dodal.

Čtvrtek 12. července

23:54 Věříte Andreji Babišovi, podpoříte vládu?

Do diskuze se hlásí další poslanci. Vyzývají své konkrétní kolegy z ČSSD, aby jim řekli, zda věří Andreji Babišovi a zda zvednou hlas pro jeho vládu.

23:45: Předstoupil poslední přihlášený poslanec

22:59 Pakt ANO a KSČM

Miroslava Němcová z ODS uvedla, že to hlavní, o co nyní jde, je „tajný mocenský pakt mezi ANO a KSČM.“

22:41 Kalousek: Podrobil jsem se testu

Byl jsem se podrobit testům, které použiji u mandátového a imunitního výboru,“ omlouval svou krátkou nepřítomnost Miroslav Kalousek.

22:29 Ukázal jste pravou tvář, uvedl Bartošek

Podle poslance KDU-ČSL Jana Bartoška ukázal ve své reakci na Miroslava Kalouska svou pravou tvář. „To jste vy, nad lidmi, nad zákony,“ uvedl. „Můžete se ohánět tím, že jste nebyl u StB, jak chcete, ale z toho, že jste byl u komunistů, z toho se nevyvléknete,“ dodal.

22:13 Kolik má promile, zloděj zlodějská reagoval Babiš

„Kolik má promile? Je zase ožralej,“ reagoval Andrej Babiš. „Mě nebude urážet zloděj zlodějská,“ dodal. Dále řekl, že chtěl demonstrantům ukázat článek, že Kalousek v roce 2006 chtěl sestavit vládu s komunisty. Vyjádřil se i k StB. „Třikrát jsem vyhrál soud,“ řekl. „Mě estébáci terorizovali,“ zlobil se.

22:11 Nejste chlap, vzkázal Kalousek Babišovi

„Pane premiére, děláte všechno, co normální chlap nedělá. Bojíte se lidí s jinými názory, kňouráte, fňukáte, křivě přísaháte na zdraví svých dětí, podvádíte a kňučíte. Česká republika si zaslouží předsedu vlády, který s sebou nese název chlap. To vy nejste,“ uvedl Kalousek.

22:00 Babiš byl vypískán demonstranty

Demonstranti tlumočili premiérovi Andrejovi Babišovi žádost, aby mezi ně přišel. ODS mu to umožnila.Když Babiš vyšel ze Sněmovny, byl vypískán. Po chvilce se tak vrátil zpět, aniž by něco řekl.

21:30 Kaňkovský: Stalinista zůstane stalinistou

Komunista Grebeníček lidovce Víta Kaňkovského svým nehorázným projevem dokázal, že KSČM nebyla a není reformovanou komunistickou stranou. „Stalinista zůstane stalinistou a já na rozdíl od pana Grebeníčka umím odpouštět. Rozhodně ale není možné zapomenout na zvůli estébáků a jejich pohůnků, na fyzický a psychický teror, který uplatňovali v době komunistické vlády,“ dodal Kaňkovský ve večerním vystoupení.

21:15 Jako plán vládnutí je prohlášení neklasifikovatelné, řekla Kovářová

„Jako sloh je to vynikající práce,“ uvedla poslankyně Věra Kovářová (STAN). Kritizovala body týkající se dopravy a slev na jízdném.

20:40 Langšádlová: Je to zvrácení naší zahraničněpolitické orientace

„Každý rok nás před ruským vlivem varují bezpečnostní služby,“ apelovala Helena Langšádlová (TOP09) na premiéra Babiše, aby občany informoval o uzavřených zahraničních obchodech, záměrech ve vztahu k NATO a EU.

20:30 Slibujeme, že budeme tvrdou opozicí, řekla Majerová

„Nebudeme se učit ani na východě ani na západě, ale pouze to, abychom byli po příštích volbách schopni odstranit škody, které tato polokomunistická vláda napáchala,“ uvedla ve Sněmovně poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková (ODS).

20:20 Pirátka Richterová položila důraz na ochranu před chudobou

O dlužnících a problematice exekucí vedoucí k chudobě promluvila ve Sněmovně poslankyně Olga Richterová (Piráti).

19:55 Profant mluvil o digitálnímu Česku

„Rozvoj e-governmentu se děje, ale není to zásluha vaše, ale EU,“ připomněl poslanec Ondřej Profant (Piráti)

20:05 Šlechtová se nudí, chce za Rambohafíkem

Dlouhý den ve Sněmovně glosovala na Facebooku poslankyně Karla Šlechtová. „Vazne hlasovani az do rana?? Musim za Rambohafikem. Ten je dulezitejsi. Tak zrychleme,“ napsala na svém profilu.

20:00 Vláda se vyznačuje hlavně rozpory, řekl Kupka

„Působí jako výsměch, když si vláda přišla pro důvěru a přitom nemá ministra na plný úvazek,“ uvedl poslanec Martin Kupka (ODS). „Její hlavní heslo by mohlo znít – řekněte nám, co chcete slyšet. Jsem přesvědčen, že to není dobrá volba pro naši zemi,“ dodal.

19:40 Vrecinová: Jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla

„Věřím, že se dožiji doby, kdy se budeme podivovat tomu, jak jsme to mohli přestát,“ uvedla poslankyně Veronika Vrecionová (ODS), která vznikající vládu nepodpoří.

19:10 Radši si odjedete na prázdniny, rýpl si Ferjenčík

K hospodaření státu a daňovým zákonům podle nové vlády se vyjádřil také Pirát Mikuláš Ferjenčík. Kritizoval také neschopnost schvalovat zákony včas.

19:00 Postoj vlády k církvím odsoudil Baxa

Martin Baxa (ODS) kritizoval zejména vládní návrh na zdanění církevních restitucí.

18:50 Vládu kritizoval poslanec Michálek

„Říkali jste, že nebudete kumulovat funkce, ale stejně ke kumulaci dochází,“ řekl na adresu ANO poslanec Pirátů Jakub Michálek s odkazem na hejtmany, místopředsedy a předsedy výborů apod. Též kritizoval dosud nerealizovaný slib na zbrždění platu politiků. Poté ve Sněmovně ukázal titulní stranu dnešní MF Dnes, kde jsou recepty na zavařování okurek.

18:40 Svoboda: Vládní program vždy umožňuje dvojí výklad

„Bojovat s korupcí se dá jedině tak, že ji sami nebudeme dělat,“ upozornil Bohuslav Svoboda (ODS). „Boj s korupcí“, na kterém se program hnutí ANO od počátku zakládal, je podle něj pojem, který vůbec nemá význam. Ve své řeči se věnoval i zdravotnictví. „Pokud chce v něm vláda něco prosadit, musí to udělat hned,“ apeloval.

18:25 Poslanec Feri vládě opřené o komunisty důvěru nedá

O občanech v dluhové pasti a exekutorech mluvil poslanec za TOP09 Dominik Feri.

18:20 Válek kritizoval programové prohlášení

Mezi nejvýraznější projevy středečního jednání patří ten poslance Vlastimila Válka TOP09, který rozporoval mnoho bodů prohlášení vztahujících se ke zdravotnictví. Svou důvěru vládě nedá.

18:05 Poslanci budou v jednání pokračovat i po 21. a 24. hodině

Navrhl to Jaroslav Faltýnek (ANO) a poslanci jeho návrh v hlasování schválili.

17:55 Vláda nevzniká standardním způsobem, řekl Zahradník

Poslanec Jan Zahradník za ODS vládu opřenou o komunisty nepodpoří. U řečnického pultu se v návaznosti na programové prohlášení opřel do řady nezvládnutých oblastí vládnutí v rukou ANO, například v oblasti dopravy, životního prostředí nebo zemědělství, a mimo Babiše kritizoval ministra životního prostředí Richarda Brabce.

17:50 Vládu nepodpoří ani lidovecká poslankyně Golasowská

Ve svém vystoupení mluvila o sociálně slabých občanech, možnostech jejich podpory, sociálních službách a neziskových organizacích. Kritizovala programové prohlášení vlády, ve kterém se na organizace kladou vysoké požadavky bez toho, aby se vědělo, kde se na jejich práci seženou peníze.

17:33 Byla vyhlášena desetiminutová přestávka

Požádal o ni Pavel Kováčik za KSČM, aby se mohl poslanecký klub komunistů poradit.

17:30 Vládu nepodpoří ani poslanec Bauer

„Hnutí ANO nevede ke stabilitě, nevede nikam, podkopává demokracii v zemi,“ řekl Jan Bauer (ODS). „Nenechte se zastrašit a v případě potřeby pošlete tuto vládu do pekel. Není to vaše vláda, ale vláda komunistů,“ dodal.

17:15 O důvěře vládě mluvil poslanec Rakušan

„Vláda Miloše Zemana, nikoliv vláda Andreje Babiše,“ charakterizoval vzniklý kabinet Vít Rakušan (STAN).

17:00 Prioritou je vzdělávání, uvedla Adamová

O školství a sociální problematice promluvila ve Sněmovně poslankyně Markéta Adamová za TOP09. Citovala Masarykův postoj ke komunismu a zdůraznila potřebu svobody a individualismu. Premiérovi Babišovi věnovala knihu 100 Masarykových výroků, aby „věděl, kým se zaštiťuje“.

16:40 Totalitu zlehčovat nejde, řekl ve svém projevu Marian Jurečka

16:35 Marian Jurečka vystoupil proti kanálu Dunaj-Odra-Labe

16:28 Piráti a lidovci donutili ministry zasednou zpět do svých lavic

16:20 Schůze byla přerušena kvůli absenci poslanců

16:16 Bartošův projev

16:15 Kalouskův projev

15:50 Přestřelka mezi Němcovou a Grebeníčkem

Miroslava Němcová si vysloužila na půdě Sněmovny potlesk, když vyčetla Miroslavu Grebeníčkovi, že obhajuje komunistický režim, zatímco jeho otec týral vězně v uherskohradišťské věznici. Grebeníček to označil za primitivní antikomunismus.

15:45 Stovky lidí u Sněmovny demonstrují proti vládě s komunisty

Proti vládě s komunisty demonstruje na pražském Malostranském náměstí několik set lidí. K protestu se sešly nedaleko Sněmovny, kde poslanci jednají o vyslovení důvěry druhému kabinetu Andreje Babiše (ANO). Na náměstí plánují zůstat i přes občasný déšť do skončení dnešního jednání dolní komory.

15:25 Poslanci Pirátů vládu nepodpoří, budou hlasovat proti

Role „trucopozice“ podle předsedy Ivana Bartoše Pirátům není vlastní. Premiéru Babišovi vytkl jeho negativní postoj k návrhu nominačního zákona, který Piráti předložili, ale Sněmovna ho zamítla již v prvním čtení.

Feri:15:12 Podle lidovců se Babiš nechce dělit o moc

15:10 Čeští premiéři žádali o důvěru vládě hodiny i několik minut

Projevy premiérů žádajících Sněmovnu o důvěru vládě trvaly v posledních letech několik hodin i desítky minut. Dnešní vystoupení Andreje Babiše (ANO) patří k nejdelším od roku 2002.

15:00 Je to vláda Miloše Zemana, tvrdí Gazdík

„Z našeho pohledu je to ve skutečnosti vláda MilVít Rakušanoše Zemana,“ řekl před poslanci předseda STAN Petr Gazdík.

14:00 Poslanci ČSSD až na Chovance potvrdili, že podpoří vládu

Sněmovní klub ČSSD potvrdil, že pro vládu ČSSD a ANO se vysloví bez někdejšího úřadujícího předsedy Milana Chovance všichni zbývající poslanci za sociální demokracii.

13:30 Babiš sliboval i medaile v hokeji, zaráží piráta Ferjenčíka

13:15 Na Malostranském náměstí probíhají demonstrace, podpořili je i Piráti

Piráti z balkónu Sněmovny podpořili demonstrace na Malostranském náměstí.

13:00 Schůze je přesušena do 14:30

12:40 Bude to vláda řízená z Bruselu, říká Okamura

Okamura řekl, že Babišovi nevěří. Je „v kleštích“, má firmy v Německu a žije z evropských dotací. „Bude zpívat písničku podle not psaných jinde, ne u nás doma. Vládu řízenou z Bruselu podpořit nemůžeme,“ prohlásil předseda SPD. Babiš už dříve převedl své společnosti do svěřenskýVít Rakušanch fondů.

12:30 Komunisté neměli oproti tradičním stranám žádné skandály, tvrdí Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip odmítl kritiku opozičních stran vůči podílu komunistů na moci. „Za námi nejsou korupční skandály, za námi nejsou žádní kostlivci ve skříni z doby privatizace, máme za sebou čistý štít,“ prohlásil Filip.

12:15 Lidovci nebudou ve vládě za každou cenu

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek připomněl, že lidovci jsou stranou, která umí dělat kompromis, přesto mají nějaké hranice, které nejsou schopni překročit. Nebudou ve vládě za každou cenu.

12:00 Komunisté společně s Hradem budou pátou kolonou Ruska, řekl Kalousek

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek ve Sněmovně zdůraznil, že komunistická strana bude společně s Hradem sloužit jako pátá kolona ruského impéria. Podle Kalouska by na to měl myslet každý poslanec, který vládě vysloví důvěru.

11:55 Babiš sliboval infrastrukturu i v roce 2014, připomněl Fiala

Předseda ODS Petr Fiala připomněl proslov Andrej Babiše, který v únoru 2014 při příležitosti hlasování o důvěře vlády sliboval rovněž výstavbu dálnic a rychlovlaků. Protože byla výstavba za poslední volební období žalostná, tak jeho dnešním slibům Fiala nevěří.

11:50 Babiš slíbil všechno všem, tvrdí Fiala

11:47 Vládu pravděpodobně podpoří 106 poslanců

Ani Maškova a Chovancova absence by neměly zvrátit předpoklad, že kabinet ANO a ČSSD důvěru nakonec dostane, když pro něj budou hlasovat také poslanci KSČM. Celkem mají tato uskupení ve dvousetčlenné Sněmovně 108 hlasů, bez Maška a Chovance tedy 106. Při hlasování o důvěře vládě stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců.

11:45 Babiš mluvil více než 90 minut

Premiér Andrej Babiš mluvil před poslanci více než 90 minut. Jeho koaliční partner Jan Hamáček řečnil jen několik minut. ČSSD podle svého předsedy Jana Hamáčka vyjednala dobré podmínky pro vstup do vlády s ANO. Dohlédne na to, aby byly naplněny levicové prvky jejího programu.

11:40 K rozpravě je přihlášeno nakonec 32 poslanců

11:20 Petr Fiala kritizoval prezidentovo vystoupení

11:15 Chovanec je podle Zemana zatrpklý

Rozhodnutí bývalého úřadujícího předsedy ČSSD Milana Chovance nehlasovat dnes pro podporu menšinového kabinetu ANO a ČSSD přičítá prezident Miloš Zeman jeho zatrpklosti z prohry ve volbách. Stranická disciplína musí bejt, citoval prezident Švejka Jaroslava Haška na dotaz novinářů při odchodu ze Sněmovny, co kroku Chovance říká.

10:55 Piráti vysvětlují své důvody, proč vládu nepodpoří

10:45 Migrace, bezpečnost a rozpočet – priority vlády, uvedl Babiš

Babiš uvedl hlavní priority vlády. V projevu zásadně kritizoval neziskové organizace, které podle něj spolupracují s pašeráky a převážejí uprchlíky do Evropy.

10:42 V žádném případě nevstoupíme do Eurozóny, řekl Babiš

Babiš je rád, že máme v ČR jako měnu korunu. Otázka vstupu do Eurozóny podle něj není vůbec na stole.

10:37 Nikdo nám nebude diktovat, kdo tady bude žít a pracovat, řekl Babiš

Andrej Babiš řekl, že nám Evropská unie nebude diktovat, zda máme přijímat migranty. Přesto uvedl, že ekonomické migranty ČR přijímá, ale z jiných zemí.

10:20 Babiš chce omezit peníze neziskovým organizacím

Premiér Andrej Babiš v projevu před poslanci uvedl, že by rád omezil nárůst financí pro neziskové organizace. Je však podle něj potřeba oddělit sportovní neziskové organizace, které chce nadále podporovat.

10:15 Při fanfárách vešel do jednacího sálu Schwarzenberg, baví se poslanci

Někteří opoziční poslanci si všimli, že při fanfárách ze Smetanovy Libuše vešel do jednacího sálu ještě před Zemanem jeho poražený protikandidát z finále první přímé prezidentské volby Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Bylo to dnes ve Sněmovně chvilku krásné. Zazněla prezidentská fanfára. A vešel Karel Schwarzenberg,“ napsal na sociálních sítích předseda STAN Petr Gazdík. Lidovec Marian Jurečka napsal, že čestný předseda TOP 09 sklidil „větší a vřelejší potlesk“ než Zeman.

10:10 Poslanci TOP 09 odešli při Zemanově projevu o vládě ze sálu

Vít RakušanVít Rakušan„Nechtěli jsme poslouchat prezidenta Zemana, jak nám doporučuje k důvěře komunistickou vládu, za kterou je spoluzodpovědný,“ uvedl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

10:01 Chovanec novou vládu nepodpoří „kvůli svému svědomí“

Někdejšímu ministrovi vnitra, který se ze schůze omluvil, vadí to, že menšinový kabinet musí při hlasování o důvěře spoléhat na podporu KSČM. Kritizuje také podmínky, které se podařilo v koaličních rozhovorech vyjednat současnému vedení ČSSD s ANO.

9:55 Zeman označil vládu za „naši vládu“

Zeman zdůraznil, že pokud vláda dostane důvěru, bude vládou všech občanů České republiky, bez ohledu na to, z jakých stran je složená.

9:50 Vláda by měla podle Zemana méně plýtvat

Zeman upozornil, že Česká republika zbytečně plýtvá finančními prostředky v některých směrech. Jako příklad uvedl podporu obnovitelných zdrojů.

9:42 Zeman doufá, že se dožije zahájení stavby kanálu Dunaj-Odra-Labe

Zeman zopakoval, že stále věří v realizaci projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Tento projekt podle něj není megalomanský. Zeman zároveň doufá, že se dožije alespoň zahájení jeho výstavby.

9:40 Vláda by se podle Zemana měla více věnovat energetice

Prezident Miloš Zeman měl vůči programovému prohlášení vlády i některé výtky. Vadí mu nedostatek pozornosti k energetice. Naopak pochválil chystané investice do infrastruktury.

9:37 „Ministři přicházejí a odcházejí, ale program trvá dál,“ řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman uvedl, že není důležité personální obsazení jednotlivých ministerstev. Důležité pro něj je především programové prohlášení vlády.

9:25 Lidovečtí poslanci přišli s transparenty

Lidovci opřeli o lavici, v níž sedí, transparent s přeškrtnutou rudou hvězdou se srpem a kladivem uvnitř ní, což býval symbol někdejšího komunistického Sovětského svazu. „Lidovci hlasují proti vládě s komunisty!“ stojí na transparentu.

9:20 Byla zahájena schůze Sněmovny, dorazil Zeman

Vít RakušanVít RakušanPrezident Miloš Zeman po příjezdu do Sněmovny novinářům řekl, že jeho projev bude o programovém prohlášení vlády.

9:00 Před Sněmovnou rozdávají demonstranti koblihy

Hlasování o důvěře vlády budou celý den provázet demonstrace v okolí Sněmovny. Ještě před zahájením schůze čekali před Sněmovnou demonstranti s koblihami.Vít Rakušan

7:40 Premiér Andrej Babiš dorazil do sněmovny s předstihem

Už před osmou ranní dorazil na Malostranské náměstí premiér Andrej Babiš, který bude sněmovnu žádat o vyslovení důvěry jeho druhé vládě, a vydal se postranním vchodem do sněmovny. O důvěru se uchází vláda složená z ministrů hnutí ANO a ČSSD, kterou by měla podpořit KSČM.

STŘEDA 11.7.

18:29 Kněžínkovi nevadí účast ve vládě trestně stíhaného premiéra

Novému ministru spravedlnosti Janu Kněžínkovi, který ve funkci vystřídal Taťánu Malou (ANO), nevadí účast ve vládě vedené trestně stíhaným premiérem. Novinářům to dnes řekl na Pražském hradě poté, co ho prezident Miloš Zeman jmenoval do funkce. Své práci se chce Kněžínek věnovat naplno, bez ohledu na to, jak dlouho bude na ministerstvu působit.

14:00 Podepsána je koaliční smlouva

Čelní představitelé sociální demokracie a hnutí ANO podpisy stvrdili koaliční smlouvu nové společné vlády. Poslanci obou stran dohodu podepsali už v předešlých dnech. Ve středu si kabinet půjde pro důvěru sněmovny. Dohromady má jen 93 hlasů, spoléhá se tedy na hlasy komunistů, s nimiž hnutí ANO podepsalo dohodu o toleranci vlády.

Přesně po 263 dnech po volbách žádá předseda vlády Andrej Babiš sněmovnu, aby jeho druhá vláda získala důvěru. Na začátku schůze vystoupil prezident Miloš Zeman, který řekl, že věří ve vyslovení důvěry. K závěru svého projevu řekl, proč hovoří o „naší“ vládě. „Jestliže dnes Poslanecká sněmovna vysloví důvěru vládě, bude to naše vláda, vláda všech občanů našeho státu, a to bez ohledu na to, z jakých parlamentních subjektů je složena,“ řekl Miloš Zeman před poslanci.

Po prezidentovi vystoupil předseda vlády Andrej Babiš, který mluvil skoro hodinu a půl. Dle něj jsou prioritami nového kabinetu migrace, bezpečnost a rozpočet. Během svého projevu zkritizoval neziskové organizace, které prý spolupracují s pašeráky a převážejí uprchlíky do Evropy. Premiér také prohlásil, že Česká republika v žádném případě nevstoupí do Eurozóny.

Hnutí ANO společně se sociálními demokraty a komunisty mají ve sněmovně většinu 108 hlasů. Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec však před jednáním sněmovny uvedl, že novou vládu nepodpoří. Vysvětlil to v prohlášení, kdy dle jeho svých slov mu to nedovolí svědomí. Argumentoval také svým poslaneckým slibem. „V němž jsem slíbil, že budu svůj mandát vykonávat ‚podle svého nejlepšího vědomí a svědomí‘. Svědomí je ryze individuální záležitosti a nelze jej podřídit kolektivnímu rozhodnutí,“ uvedl Milan Chovanec. Poslanec hnutí ANO Jiří Mašek je pak z jednání omluven.

Rezignace ministryně spravedlnosti

Skládání nové vlády se neobešlo bez potíží. Už při dosazování nominantů na ministerstva se do jednání vložil prezident Miloš Zeman. Ten prohlásil, že si nepřeje v novém kabinetu ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Místo něj je v čele resortu ministr vnitra Jan Hamáček.

Opačný problém řešil na poslední chvíli Andrej Babiš. Jeho ministryně Taťána Malá nedokázala obhájit své opsané diplomové práce a v pondělí rezignovala. Den před hlasováním byl jmenován ministrem spravedlnosti Jan Kněžínek.

Pokud by vláda ani na druhý pokus důvěru nezískala, musela by podat demisi. Podobný případ zažil Andrej Babiš už letos v lednu. Třetí pokus o sestavení vlády by pak záležel na předsedovi sněmovny Radku Vondráčkovi z ANO.

Opozice novou vládu kritizuje. Připomínají, že Babiš přivádí komunistickou stranu poprvé od roku 1989 k moci. Nabízely se podle nich i jiné alternativy vládního uspořádání, kterým však zabránila ambice Babiše stát se premiérem. Všechny subjekty s výjimkou ANO, ČSSD a KSČM deklarovaly, že budou hlasovat proti vládě. ODS, Starostové a nezávislí (STAN), TOP 09 či KDU-ČSL se shodují také ve výhradách k programu a personálnímu obsazení druhého Babišova kabinetu.

Podpis toleranční dohody mezi komunisty a ANO se odehrál bez přítomnosti médií, stejně jako jmenování nového ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Výměnu Zemanovi navrhl Babiš ráno, prezident jí během dne vyhověl. Nejprve odvolal Malou, později se setkal s Kněžínkem a jmenoval ho do funkce. Babiš Zemana požádal, aby se nový ministr zúčastnil už úterního jmenování soudců, do funkce ho ale prezident ustanovil až poté. Babiš původně zvažoval, že nechá pověřit řízením úřadu sám sebe. Od myšlenky nakonec ustoupil po kritice spojující výkon funkce ministra spravedlnosti a jeho trestní stíhání. Opozice i koaliční ČSSD rozhodnutí uvítaly.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

ANO a ČSSD podepsaly koaliční smlouvu. Ve středu si půjdou pro důvěru

„Neshodíme vás.“ Plný text o toleranci vlády mezi ANO a KSČM