Česku hrozí problémy s vyplácením dávek, nemá smlouvu na IT systém

Informační systém pro ministerstvo

Česku hrozí problémy s vyplácením dávek, nemá smlouvu na IT systémAKTUALIZOVÁNO
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, Foto:

Foto: CSSD

Domov

Česku hrozí od ledna potíže s vyplácením sociálních dávek a jejich výpadek kvůli informačním systémům. Ministerstvo práce totiž zatím nezajistilo náhradní řešení po skončení smlouvy s nynějším dodavatelem, jímž je společnost OKSystem a jemuž na konci roku vyprší kontrakt. Informoval o tom předseda sněmovního podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáš Kolářík (Piráti). Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) sdělila, že její úřad se společností OKSystem o zajištění provozu dál jedná a vyplácení dávek ohroženo nebude.

 

"Jedinou možností resortu bylo do konce září 2018 podepsat takzvanou opci na prodloužení smlouvy o dva roky v hodnotě zhruba jedné miliardy korun. Ministerstvo to ale neudělalo. Ohrožena je tedy jedna z nejkritičtějších struktur státu," uvedl Kolářík. Podotkl, že se k opci vedení ministerstva zavázalo na jednání sněmovního sociálního výboru i podvýboru pro informační systémy.

Politický náměstek Maláčové Tomáš Martinec začátkem září sněmovnímu sociálnímu výboru řekl, že ministerstvo bude usilovat o prodloužení smlouvy opcí na další dva roky a mezitím bude pokračovat v přípravě projektů, které vzešly z tendrů za exministryně Michaely Marksové (ČSSD) a které zastavila její nástupkyně Jaroslava Němcová (ANO).

Podle Maláčové jednání ministerstva se společností OKSystem v září neskončila. "Předpokládám jejich uzavření v blízké době, díky čemuž provoz informačních systémů ministerstva práce bezproblémově poběží i po 1. lednu 2019," uvedla Maláčová. Za Koláříkovým vyjádřením vidí vrcholící předvolební kampaň.

Piráti dlouhodobě varují před závislostí na jednom dodavateli. Za vznikem problémů vidí Kolářík právě zastavení vývoje nových systémů. "Dnes už by přitom dvě ze tří komponent mohly běžet. Ztracený čas mohl resort po turbulenci ministrů řešit pouze využitím opce," sdělil šéf sněmovního podvýboru. Domnívá se, že ministryni Maláčovou její političtí náměstci Martinec a Robin Povšík o situaci neinformovali a "vedou ji k pádu". Zmínil i nynějšího poradce ministryně Jaroslava Zavadila, který se v minulém volebním období jako šéf sněmovního sociálního výboru o systémy zajímal. Kolářík míní, že i bývalé šéfce resortu Němcové špatně radili její tehdejší političtí náměstci Oleg Blaško a Vilém Kahoun.

Maláčová uvedla, že záležitost od svého nástupu sleduje. Tvrzení, že by jí její političtí náměstci neposkytli informace, je podle ní nesmyslné.

OKSystem zajišťuje systém pro agendu dávek či zaměstnanosti od roku 1993. Resort pod vedením někdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) se dodavatele rozhodl vyměnit v roce 2012. Antimonopolní úřad nové aplikace po dvou letech úřadům práce kvůli pochybení při výběru dodavatele ale zakázal používat, a úředníci se tak ze dne na den vrátili k OKsystemu. V roce 2014 za tehdejší ministryně Michaely Marksové (ČSSD) končily v resortu tři desítky smluv na informační služby. Tehdejší vedení rozhodlo o vytvoření propojeného resortního systému za zhruba 1,5 miliardy, který měl začít fungovat od loňska. Termín se nestihl, takže se už tehdy opcí prodlužovala na dva roky smlouva s OKSystemem. Podle dřívějších informací dvouletý odklad vyjde asi na miliardu korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Píchala zdravému synovi inzulin kvůli dávkám. Jde na 6,5 roku do vězení

Buď dáte děti integrovat, nebo nebudou dávky. Dánsko zavádí v ghettech povinné kurzy