Čtyři squatteři přes palubu. Čekáme, až odejdou, říká radnice i policie

Čtyři squatteři přes palubu. Čekáme, až odejdou, říká radnice i policieNOVÉ
Domov

vila Šatovka na Praze 6

red, jhr

Dění ve vile Šatovka na Praze 6, kterou v pátek večer obsadilo několik desítek squatterů, dospělo do patové situace. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) prohlásil, že s aktivisty jednat nelze a že radnice bude od nynějška spolupracovat jen s policií. Ta však dění na místě pouze monitoruje, zajišťuje bezpečnost a zasahuje jen v případech, k nimž má oprávnění. Tři squattery, kteří v pondělí objekt opustili, policie obvinila z neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. 

Pokud vyšetřovatelé vyhodnotí, že se trestného činu dopustili jako členové organizované skupiny, případně pokud způsobili škodu velkého rozsahu, bude jim hrozit až pětileté vězení. Jinak jim hrozí maximálně dva roky. Dnes podvečer opustil budovu i čtvrtý ze squatterů. Jde o třicetiletého, slovensky hovořícího muže, který následně putoval na policejní služebnu.

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan pro Echo24 potvrdil, že objekt soustavně hlídají policisté ve spolupráci se strážníky. „Dalo by se říci, že tu situace řešíme, řekněme, půl na půl. Je to možná 15, 20 policistů, kteří se tam nějakým způsobem střídají společně i se strážníky,“ uvedl s doplňkem, že o počtech městských příslušníků nemá žádné údaje. Podle něj nyní policisté musejí v prvé řadě předcházet možným konfliktům. „Máme tam vytyčený perimetr, tedy oblast pro běžnou veřejnost nepřístupnou, a to z toho důvodu, abychom zamezili jakémukoliv možnému protiprávnímu jednání. Protože do té budovy vstoupily nebo vstoupí osoby, které s nejvyšší pravděpodobností nemají uvnitř co dělat.“

Podle Hulana je citlivý především prostor střechy vily. Jakýkoliv zákrok na ní nepřichází v úvahu, protože by mohlo dojít k bezprostřednímu ohrožení zdraví nebo dokonce života, a to jak na straně protestujících, tak na straně policistů. „Takže teď můžeme hovořit o jakési patové situaci, kdy nezbývá než vyčkávat, jak se ta situace vyvine. Vždy, pakliže je to alespoň trochu možné a ty osoby na střeše jsou přístupny dialogu, se s nimi pokud možno snažíme být v maximální možné komunikaci,“ přiblížil aktuální policejní postup. Snažíme se tu situaci vyřešit a je to samozřejmě vždy mnohem přijatelnější vyřešit takovou situaci smírčí cestou, tedy právě tím vyjednáváním,“ dodává.

Situace se neobešla bez incidentů

V noci na úterý byli policisté nuceni řešit další dvě situace. „K tomu perimetru přišla žena, zjevně podporovatelka osob, které jsou na střeše s tím, že se nacházela na místě, kde probíhá policejní zákrok. Policisté jsou tudíž oprávněni prověřit takovou osobu a ukázalo se, že ta dotyčná je v pátrání ze strany soudů. Skončila tedy v naší kompetenci pro prověření dalších úkolů s tím spojených,“ sdělil mluvčí Echo24. Druhý incident obstaral muž, který opakovaně nerespektoval výzev, aby se vrátil za policejní pásku. Byl tedy rovněž zadržen.

Radnice: Čekáme, až odejdou

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář v rozhovoru s deníkem Echo24 už v pondělí sdělil, že se sqauttery už vyjednávat v žádném případě nebude a vyčká, až vilu opustí. „Pořád si kladou ultimáta a nechápou, že jsou v situaci, kdy na to nemají nárok. Radnice bude nyní pouze součinná s policií, která akci řídí. Čekáme, až odejdou,“ řekl.

Podle Koláře má Šatovka v budoucnu sloužit jako aktivizační a komunitní centrum pro seniory. Squatteři chtějí využívat prostor ke svým účelům, kde by například rádi pořádali workshopy. V prohlášení na internetu uvedli, že chtějí v usedlosti vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk. Tvrdí, že prostory poslední léta plní „zatuchlina nesplněných slibů“.

Představitelé městské části tvrdí, že jejich plány s budovou brzdí nutná změna územního plánu, na kterou čekají už sedmým rokem. Kvůli tomu podle nich nebyla rekonstrukce dosud zahájena. Radnice chce v Šatovce vytvořit místo pro setkávání a přednášky zejména pro seniory. Kolem budovy by v zahradě měly vyrůst menší domky, které by sloužily trvalému bydlení starších lidí. Šatovkou se pravděpodobně budou zabývat místní zastupitelé na příštím zasedání 23. února.

Čtěte také: Se squattery se jednat nedá. Nemohou si diktovat, říká starosta Prahy 6

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.