Ferjenčík: Zrovna Babiš nám bude nadávat do ekofanatiků

ECHOPRIME

Ferjenčík: Zrovna Babiš nám bude nadávat do ekofanatiků
"Rozhodně za nejsmysluplnější považujeme vládu s koalicí SPOLU. U Pirátů nevidíme důvod se vůči Šlachtovi vymezovat ve chvíli, kdy říká, že covidové zakázky byly průser. Na čemž se shodneme asi všichni kromě ministra Vojtěcha. Nechceme spolupráci se Šlachtou vylučovat," říká Mikuláš Ferjenčík. Foto: Jan Zatorsky
Týdeník

Daniel Kaiser

Pozornosti se v minulých dnech dostalo čtyři roky starým výrokům pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka o polyamorii (mnoholásce). Ferjenčík se sice brání s tím, že pro něj je to okrajové téma, současně tu ale rezonuje představa Pirátů jako svobodomyslných liberálů až libertariánů. Následující rozhovor hledá odpověď na to, jestli naši Piráti skutečně takoví jsou. Avšak začíná aktuální politikou.

Nějak stagnujete, mírně řečeno. V březnu měla v průzkumu Kantaru vaše koalice se STAN 34, teď jen 26 procent.

Je jasné, že tam byl nějaký pokles, ale vůbec nic to neříká o vývoji do podzimu. Měli jsme velmi dobrý start, tím myslím úspěšnou prezentaci naší koalice se STANem, teď je naopak znát, že se na nás všichni hodně zaměřili. My plánujeme jet kampaň primárně až v září.

Zase vám ale pomáhá Andrej Babiš, který se na vás zaměřil jako na svého hlavního soupeře.

To je pravda. Uvidíme za měsíc, jak se v průzkumech projeví ten velký Babišův útok. Taky očekávám, že nám to spíš pomůže. Vidím v české společnosti dva velké voličské koláče, o jeden se přetahujeme my a STAN s koalicí SPOLU, druhý tvoří dohromady voliči ANO a SPD. Jak se teď uvolnily covidové restrikce, tak přece jen SPD ztratila své hlavní téma a nějací voliči, kteří utekli od ANO k SPD kvůli covidovým opatřením, se k Babišovi vracejí. Plus je nějaký posun od SPD a ANO k Přísaze.

Přísaha… Je Robert Šlachta autentický projekt, nebo něčí umělý marketing?

Jsou tam podezřelé věci: spousta lidí, co dřív dělali marketing pro ANO, jeho největší sponzor dřív taky sponzoroval ANO. Ministryně Schillerová zaměstnala dva zakladatele hnutí (kromě Šlachty Jiřího Komárka – pozn. red.) na rok či jak dlouho v Celní správě. Nedá se vyloučit, že s ANO je to nějak propojené. Na druhou stranu bych si to netroufl tvrdit jako fakt. Je celkem pochopitelné dělat kampaň à la ANO, když cílíte na voliče ANO. V zásadě bych se soudem počkal na složení kandidátek. Do sněmovny se za Přísahu může dostat 14 až 20 lidí, podle obsazení prvních míst na krajských kandidátkách uvidíme, nakolik jsou důvěryhodní. My pracujeme s oběma variantami, jak s variantou, že Přísaha je béčko ANO, tak s variantou, že to je Šlachtův osobní projekt, že se chce realizovat v politice.

Šli byste s nimi případně do vlády, nebo je to nepřípustné jako u SPD?

Rozhodně za nejsmysluplnější považujeme vládu s koalicí SPOLU. U Pirátů nevidíme důvod se vůči Šlachtovi vymezovat ve chvíli, kdy říká, že covidové zakázky byly průser. Na čemž se shodneme asi všichni kromě ministra Vojtěcha. Nechceme spolupráci se Šlachtou vylučovat. Na rozdíl od SPD je Přísaha jednoznačně pro další členství v EU a ani jejich rétorika není zdaleka tak nenávistná. Tak si nemyslíme, že je vztah ke Šlachtovi třeba hrotit. Ve srovnání s ódéeskou ani necítíme historickou křivdu ze zásahu na Úřadu vlády. A covidové zakázky, které si zvolil Šlachta do kampaně, jsou obrovské téma. I pro nás.

Celý rozhovor si můžete přečíst již nyní na EchoPrime. Nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.

Foto: Týdeník Echo