1 Tendr na 8 miliard korun

V miliardovém tendru Lesů ČR bylo 26 firem. Vyhrála Jihozápadní dřevařská

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Vítězem osmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva 2019+ pro léta 2019 až 2023 je společnost Jihozápadní dřevařská ze Sušice na Klatovsku. Firma v tendru podala nejlepší cenovou nabídku na 12 z 47 soutěžených jednotek a má tak šanci získat až 12 kontraktů. Do osmimiliardového tendru podalo nabídky 26 firem. Loni se do tendrů 2018+ přihlásilo 31 firem.

Za Jihozápadní dřevařskou se s možným ziskem až osmi jednotek umístily majetkově propojené společnosti Petra a T.E.P. Holz z Ratíškovic a Hodonína. Na třetím místě je se čtyřmi jednotkami firma Lesostavby Frýdek-Místek. O zakázky se ucházelo 26 firem, které celkem podaly 126 nabídek. Alespoň jednu zakázku by mohlo získat 16 firem.

Tendr 2019+ je rozdělen na 47 územních jednotek a týká se asi pětiny lesů podniku. Vítězná firma má na jednotkách začít pracovat v lednu, řekla v úterý mluvčí podniku Eva Jouklová. Uzávěrka pro elektronické podání nabídek byla v pondělí. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v Česku.

Na jednotku Měřín na Vysočině firmy žádnou nabídku nepodaly. „Tuto zakázku vypíšeme v nejbližší době, nesmí dojít k ohrožení termínu zahájení prací,“ uvedl generální ředitel LČR Josef Vojáček. Průměr na jednotku činí 2,74 nabídky. Loni v tendru 2018+ se soutěžilo o 52 jednotek, na něž firmy podaly 196 nabídek. Průměr na jednotku tehdy činil 3,77 nabídky.

Počet firem přihlášených do nynějšího tendru je nejnižší od roku 2011, kdy podnik tendrem 2012+ zahájil pětiletý senátní systém zadávání zakázek. První tendr 2012+ byl na celé území Lesů ČR, od té doby se každý rok soutěží přibližně o pětinu území. S úbytkem přihlášených firem do tendrů klesá i průměrný počet nabídek na jednotlivé části tendru.

Největší zájem mezi firmami o práci pro Lesy ČR byl v tendru 2012+, kdy 56 firem při 117 soutěžených jednotkách podalo celkem 1504 nabídek. Na jednu jednotku tak připadlo téměř 13 nabídek. Od tendru 2015+ průměrný počet nabídek na jednu jednotku postupně klesl z 8,4 na letošních 2,7. Je to dáno i tím, že proti minulosti již firmy nedávají nabídky na všechny části tendru, ale zaměřují se na jednotky v rajonu své působnosti.

Počty přihlášených firem a nabídek v tendrech Lesů ČR na lesní práce a prodej dřeva:

Uniles – 43
Kloboucká lesní – 18
Stora Enso – 15
Jihozápadní – 14
Petra – 10
LS Ledeč – 10

„V případě, že některé firmy vzhledem k současné situaci na trhu podaly do tendru nereálné nabídky s nevýhodnou cenou pro Lesy ČR, budou takové zakázky zrušeny,“ upozornil Vojáček.

Čtyřicet smluv by mělo být uzavřeno na dobu pěti let, další dvě jsou čtyřleté a pět tříletých. Hodnocení nabídek potrvá do konce listopadu, poté Lesy ČR zveřejní výsledky.

Novinkou letošních tendrů bylo to, že vybraný smluvní partner po naplnění kontraktu bude moci své těžařské kapacity dál využít k výrobě dřeva pro Lesy ČR. Podnik si tím chce udržet kapacity smluvního partnera především pro likvidaci nynější rozsáhlé kůrovcové kalamity v českých lesích.

V loňském lesnickém tendru 2018+ byla nejúspěšnější Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, která získala devět kontraktů z 52 soutěžených jednotek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Lesy ČR budou mít nového ředitele. Dosavadního šéfa Vojenských lesů Vojáčka

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.