NATO chce posílit „jednotky rychlého nasazení“ o 30 tisíc vojáků

NATO chce posílit „jednotky rychlého nasazení“ o 30 tisíc vojákůNOVÉ
Vojenské jednotky NATO Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Chce zlepšit svou připravenost

jhr Echo24

Severoatlantická aliance plánuje více než zdvojnásobit počet příslušníků Sil rychlé reakce NATO, které jsou schopné okamžitě zasáhnout kdekoliv na světě. Jejich počty by měly vzrůst z aktuálních 20 tisíc mužů na 50 tisíc. Aliance chce tímto krokem zlepšit svou připravenost na nenadálé události, aby byla schopna pružněji reagovat na případný stav nouze. O záměru NATO píší německá média.

Aliance se chystá vytvořit skupinu 30 tisíc vojáků, kteří by v případě potřeby mohli zasáhnout do 30 dní. Jejich arzenál bude podle vysoko postavených diplomatů z NATO, kteří německým listům posloužili jako zdroj, čítat několik stovek stíhaček a lodí. Noví příslušníci se přidají ke stávajícím 20 tisícům mužů, kteří v rámci Sil rychlé reakce působí už od roku 2003.

Podle deníku Welt am Sonntag daly podnět k navýšení stavů Spojené státy a právě Německo by mělo posilám poskytnout jeden z nejvyšších počtů nových mužů.

„Jestli máme být schopni odstrašovat a ukázat naši vůli bránit se, musíme zrychlit a umět rychle přesouvat velké množství vojáků a výbavy,“ uvedl jeden z úředníků NATO. Představitelé aliance v oblasti obrany se příští týden sejdou v Bruselu, aby prodiskutovali detaily plánu. Finální podobu by návrh měl dostat v polovině července na chystaném summitu.

Čtěte také: NATO se přesouvá do nového domova. Podívejte se, jak vypadá

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články