1 Chce zlepšit svou připravenost

NATO chce posílit „jednotky rychlého nasazení“ o 30 tisíc vojáků

, NOVÉ

Témata: ,

Severoatlantická aliance plánuje více než zdvojnásobit počet příslušníků Sil rychlé reakce NATO, které jsou schopné okamžitě zasáhnout kdekoliv na světě. Jejich počty by měly vzrůst z aktuálních 20 tisíc mužů na 50 tisíc. Aliance chce tímto krokem zlepšit svou připravenost na nenadálé události, aby byla schopna pružněji reagovat na případný stav nouze. O záměru NATO píší německá média.

Aliance se chystá vytvořit skupinu 30 tisíc vojáků, kteří by v případě potřeby mohli zasáhnout do 30 dní. Jejich arzenál bude podle vysoko postavených diplomatů z NATO, kteří německým listům posloužili jako zdroj, čítat několik stovek stíhaček a lodí. Noví příslušníci se přidají ke stávajícím 20 tisícům mužů, kteří v rámci Sil rychlé reakce působí už od roku 2003.

Podle deníku Welt am Sonntag daly podnět k navýšení stavů Spojené státy a právě Německo by mělo posilám poskytnout jeden z nejvyšších počtů nových mužů.

„Jestli máme být schopni odstrašovat a ukázat naši vůli bránit se, musíme zrychlit a umět rychle přesouvat velké množství vojáků a výbavy,“ uvedl jeden z úředníků NATO. Představitelé aliance v oblasti obrany se příští týden sejdou v Bruselu, aby prodiskutovali detaily plánu. Finální podobu by návrh měl dostat v polovině července na chystaném summitu.

Čtěte také: NATO se přesouvá do nového domova. Podívejte se, jak vypadá

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,