Konec Disneylandu v Praze? Zakáže obří lední medvědy a omezí veterány

plány pražské radnice

Konec Disneylandu v Praze? Zakáže obří lední medvědy a omezí veterányNOVÉ
"Atrakce" v centru Prahy Foto:

Foto: Petr Podaný

Domov

Vojtěch Šeliga

Praha se snaží vypořádat s nevkusnými turistickými atrakcemi v centru města. Zmizet by měla například obří plyšová zvířata nebo kontroverzní beer biky, tedy jakési pojízdné výčepy. V pražských ulicích také zřejmě dojde k omezení působení falešných veteránů. „Nechceme z Prahy Disneyland,“ říká Hana Třeštíková (Praha Sobě), radní pro kulturu. Opozice je však opatrná. Na jednu stranu zákaz beer biků například vítá, ale varuje před přílišným omezováním v dalších směrech. Podle Patrika Nachera (za ANO) dbá koalice především o novinové titulky.

„Máme připravený úplný zákaz beer biků v širším centru a vyjednáváme memorandum s provozovateli falešných veteránů, které by výrazně snížilo počet vozů a omezilo jejich vjezd do nejvytíženějších ulic. U koloběžek Lime chceme dosáhnout nejen dodržování pravidel, především neježdění po chodníku, ale také kultivovanějšího parkování na vyhrazených místech, aby koloběžky nezůstávaly rozházené po ulici – kolegové z dopravy o tom jednali přímo s CEO Lime ze San Francisca,“ uvedla Třeštíková pro Echo24.

Snahu nalézt kompromis potvrzují i představitelé společnosti Lime. „Jednáme s Magistrátem i jednotlivými městskými částmi a ve spolupráci s nimi chceme vytvořit hustou síť preferovaných odkládacích míst. O bezpečné jízdě s respektem k okolí informujeme také skrze aplikaci a chystáme rovněž velkou osvětovou kampaň, v rámci které uživatelé bezplatně získají helmu, pokud se zavážou k ohleduplné jízdě,“ uvedlo pro Echo24 Ondřej Široký, provozní manažer společnosti Lime.

Na městských akcích nesmí být jednorázové plastové nádobí

Praha chce rovněž vyhnat z centra města obří plyšová zvířata, „V připomínkovém řízení už je úprava vyhlášky o buskingu, na základě které budeme moci z Prahy dostat pandy, medvědy a nově i obří krtečky. Rozpracovanou máme úpravu tržního řádu, aby nově prodejní stánky nestály v místech, kde je jich příliš a brání průchodnosti ulice. Nově dáváme do smluv, že na akcích podpořených městem se nesmí používat jednorázové plastové nádobí, které (vedle toho, že devastuje přírodu) zůstávalo poházené i mimo koše,“ řekla Třeštíková.

Radnice jde však ještě dál. Určitých omezení se dočkají i majitelé restaurací. „U předzahrádek dbáme na podobu slunečníků, nepovolujeme uzavřené předzahrádky a snažíme se zmenšit jejich velikost a počet tam, kde bránily průchodnosti nebo zakrývaly památky. Příklad je třeba Malé náměstí (u Staroměstského nám.), kde předzahrádky dříve zcela zakrývaly historickou kašnu. Dnes se k ní už Pražané a turisté dostanou,“ vysvětlila radní.

Pražané však dlouhodobě kritizují také odpudivou pasáž u Karlových lázní. Třeštíková na dotaz redakce Echo24 říká, že se o změně současného stavu jedná: „Jednáme s majitelem Karlových lázní, který má ve vlastnictví polovinu pasáže. Předpokládám, že budeme vědět víc do prázdnin.“

„S vizuálním smogem bojujeme na všech frontách a je nám jasné, že to bude dlouhodobá záležitost, protože řešení vyžaduje spolupráci mnoha gescí – dopravní, živnostenské, památkové ochrany, majetku. Řada předchozích pokusů ztroskotala právě na neochotě vrhnout se do tak složitého problému, ale já si myslím, že pokud nechceme z Prahy Disneyland, je naší odpovědností odlehčit ji od reklamního nánosu,“ dodala Třeštíková pro Echo24.

Koalice to nesmí přehnat, tvrdí opozice

Opozice je však skeptická. „Jsem vždycky opatrná, když se někdo snaží „zkultivovat“ chování lidí. Nejde jen o podnikání. Ve městě, a je jedno, jestli je to centrum nebo ne, má být hlavně život. Kulturní i společenský. Představa města jako uniformního skanzenu mě příliš neláká. Na druhou stranu je potřeba zamezit extrémním situacím a nápadům jako jsou beer biky obtěžující snad každého na Praze 1 nebo dopravní přetížení některých konkrétních lokalit vyplývající z podobného „zábavního průmyslu“ uprostřed historického centra,“ uvedla pro Echo24 Alexandra Udženija (ODS).

S omezením turistických atrakcí souhlasí i Patrik Nacher, i když má své připomínky. „Když to koalice nepřeťápne, tak jako opozice kultivaci prostředí v centru Prahy podpoříme, tak aby více odpovídalo české tradici a historii. Ať už jde o různé lední medvědy, prodej matrjošek, jízdu pivním vozíkem, které ke kultivaci rozhodně nevedou, nebo jsou dokonce v případě těch vozíků dopravně nebezpečné,“ řekl Patrik Nacher pro Echo24.

„Nesmí se to přehnat. Koalice má na začátku vždy nějakou dobrou myšlenku, a pak to přefoukne a je z toho opatření jako noční starosta, nebo zavřená Dlouhá ulice, což naopak zhorší situaci. Takže kultivace ano, ale nesmí být jedinou snahou koalice naplnit titulky médií. Občas mám pocit, že ten dobrý nápad, který nezaujme, tak ani jej přifouknou, aby se na ty titulky dostali,“ dodal Nacher.

Čtěte také: Tramvaje se na Václavské náměstí vrátí do roku 2023, plánuje magistrát