Vydírat se nenechám, ukončil starosta Prahy 6 jednání se squttery ze Šatovky

Vydírat se nenechám, ukončil starosta Prahy 6 jednání se squttery ze ŠatovkyNOVÉ
Usedlost Šatovka Foto:

FOTO: commons.wikimedia.org/Sefjo

Domov

policie zasahovat nebude

Squatterům v pražské usedlosti Šatovka hrozí vězení. Policisté původně označili jednání squatterů za přestupek, nyní ale zahájili trestní řízení. Nikoho konkrétního však zatím nestíhají. Se squattery vyjednával starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), ale bez výsledku. Podle něj jednat nechtějí a pouze si diktují požadavky. „Zneužili moji dobrou vůli. Ukázalo se, že si jdou naprosto tvrdě za svým,“ uvedl.

Nadále také platí původní rozhodnutí, že policie proti squatterům na střeše budovy z bezpečnostních důvodů nezasáhne. Uvedl to mluvčí pražské policie Jan Daněk.

„Z pokynu státního zástupce byly ve věci zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin neoprávněný zásah do práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru,“ sdělil mluvčí policie. Člověku, který neoprávněně obsadí cizí dům, hrozí podle zákona pokuta nebo až dva roky vězení. Za mimořádných okolností – pokud vznikne velká škoda, nebo čin spáchá organizovaná skupina – může trest činit až pět let vězení.

„Dokud nebude jisté, že nebudou pozatýkáni, tak z té střechy neslezou,“ řekl v telefonickém rozhovoru zástupce kolektivu squatterů, který nechtěl být jmenován.

Dvě až tři desítky squatterů obsadily usedlost Šatovka v Šáreckém údolí v pátek večer. Po jednání s policií a představiteli městské části Praha 6 část squatterů dům opustila a asi deset jich podle radnice zůstalo na střeše. Policie pak oznámila, že proti zbylým squatterům zasahovat nebude, protože by mohli být při tom policisté či squatteři zraněni. „V průběhu dnešního dne byly znovu prověřeny možnosti případného zásahu proti osobám na střeše a bylo rozhodnuto, že zásah v tuto chvíli nebude z bezpečnostních a taktických důvodů proveden,“ doplnil Daněk.

Podle mluvčího policie dále se squattery vyjednávají policisté a na místě jsou i zástupci radnice. Městská část Praha 6, která Šatovku spravuje, z ní chce udělat centrum pro seniory. Squatteři v prohlášení na internetu uvedli, že by chtěli v usedlosti vytvořit prostor pro setkávání lidí.

Starosta Prahy 6 Kolář nejprve jednal se squattery v noci z pátku na sobotu. Nabídl jim, že když odejdou, bude Praha 6 o Šatovce jednat na příštím zastupitelstvu za zhruba dva týdny. Squatteři ale podle radnice dohodu nepřijali. Dnes se Kolář o jednání pokoušel znovu a vylezl za squattery na střechu, ale neuspěl. „Poté, co jsem slezl dolů, mě skupinka jejich příznivců začala obviňovat z protiprávního jednání a ze lží,“ sdělil. Situace podle něj byla vyhrocená. „U mě si tím definitivně zavřeli poslední dveře,“ doplnil.

Zástupce squatterů, kteří Šatovku obsadili již jednou zhruba před dvěma lety, řekl, že nevěří, že radnice usedlost opraví a bude ji využívat. „Pan starosta nabídl totéž co před dvěma lety a my už víme, že se pak neprojednalo nic,“ uvedl. Starosta ale v sobotu uvedl, že byl už podán návrh na změnu územního plánu kvůli přeměně Šatovky na centrum pro seniory. Se squattery již odmítá diskutovat. „Nenechám se vydírat lidmi, kteří říkají, že jsou proti systému, ignorují naše pravidla, ale zároveň na něm chtějí parazitovat, protože sami by si takový dům nikdy nebyli schopni postavit,“ uvedl Kolář.

Městská část Praha 6 má pověření ke správě usedlosti Šatovka od vedení hlavního města. Areál je prázdný od roku 2011.

Čtěte také: Praha prozkoumá kameny Karlova mostu, oprava bude trvat asi 20 let

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.