Polský premiér Morawiecki se v Karlových Varech sešel s Andrejem Babišem

Polský premiér Morawiecki se v Karlových Varech sešel s Andrejem BabišemNOVÉ
Mateusz Morawiecki Foto:

Foto: Shutterstock

Domov

Morawiecki na MFF Karlovy Vary

Do Karlových Varech přijel i polský premiér Mateusz Morawiecki. Setkal se s Andrejem Babišem a s podnikateli z obou zemí. Na Filmovém festivalu měl původně uvést film Studená válka, ale z organizačních důvodů se tak nestalo.

Film, který měl Mateusz Morawiecki uvést, patřil k nejopěvovanějším soutěžním titulům letošního Cannes, což stvrdila i cena za režii. Podle autorů se jedná o příběh osudové lásky, odehrávající se v šedé realitě Polska, ale i v Berlíně, Jugoslávii či Paříži mezi lety 1949 a 1964.

Před tím Morawiecki absolvoval oficiální setkání s českým protějškem Andrejem Babišem. Diskutovat měli o ekonomické spolupráci, o česko-polských projektech v dopravní infrastruktuře a o aktuálních otázkách mezinárodní politiky. Premiéři se mají setkat rovněž s podnikateli z obou zemí.

Zatím poslední bilaterální jednání předsedů české a polské vlády se uskutečnilo před dvěma lety v Polsku, kde se sešli předchůdci současných premiérů Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Beata Szydlová. V roce 2016 Česko navštívil polský prezident Andrzej Duda. Prezident Miloš Zeman mu návštěvu oplatil letos v květnu.

Babiš a Morawiecki se z Karlových Varů přesunou do Sofie, kde se dnes a v sobotu koná summit 16 zemí střední a východní Evropy s Čínou. Vrcholná schůzka v Bulharsku se bude zabývat zejména čínskými investičními projekty v regionu. Babiš se na summitu sejde také k bilaterálnímu jednání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Provařené dny 7: A stěžovat si už nebudu

Související články