Blízkost metra žene ceny nových bytů nahoru. Za byt u něj si lidé připlatí i přes půl milionu korun
Ceny bytů
Čím blíž metru je nový byt v Praze, tím spíš roste jeho cena. V průměru o čtyři tisíce korun za metr čtvereční. Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze je 109 tisíc na metr čtvereční, v případě bytů u metra si lidé připlatí. Metr čtvereční stojí 113 tisíc.
Čísla pochází z analýzy developerské společnosti Central Group. Ta vyčíslila cenový rozdíl mezi průměrem trhu a vybranými 358 pražskými projekty v okruhu maximálně 300 metru od stanice metra.
„Lokalita, potažmo čas strávený na cestě do práce či do školy, hraje při výběru nového bydlení velkou roli,“ uvedla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. „Je tedy logické, že ceny blízko metra jsou vyšší než třeba u bytů vzdálených byť jen pár zastávek autobusu od metra. Lidé v Praze přesto takovéto bydlení vyhledávají a jsou ochotni si za něj připlatit,“ tvrdí Michaela Tomášková.
Průměrná velikost pražského bytu je 65 metrů čtverečních, zájemci tak za byt u metra připlatí zhruba 260 tisíc korun. „Cenu srovnávaných bytů přitom významně ovlivňuje projekt Park Zličín od Central Group, který se nachází dál od centra a u něhož vychází průměrná cena na pouhých 101 936 korun za čtvereční metr. Při jeho vyjmutí ze srovnání se pak průměr zbylých bytů u metra zvýší na 117 372 korun za metr čtvereční a příplatek se vyšplhá dokonce na 524 tisíc korun,“ dodal Central Group ve své tiskové zprávě.
Od ledna do září se v ČR začalo stavět o 79 % bytů více
Bytů se letos staví více než loni. Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce září stavbu 9476 bytů v bytových domech, meziročně o 79 procent více. Tempo růstu se zvýšilo z 57 procent na konci srpna. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl o 146 procent. Rodinných domů se v Česku v září začalo stavět o 1,5 procenta více než před rokem. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
V Praze vzrostl počet zahájených staveb bytů meziročně o 146 procent na 4098. V porovnání s rekordním rokem 2008 to bylo o desetinu méně.
Největší podíl zahájených staveb bytových domů připadal na Prahu s 43,2 procenta. Následovaly Jihomoravský (12,1 procenta), Liberecký (sedm procent), Středočeský a Olomoucký kraj (oba 6,2 procenta). Naopak v Ústeckém kraji to bylo s 31 byty 0,3 procenta.
„Roste tlak na výstavbu“
Stavební úřady ve třetím čtvrtletí vydaly 22 394 stavebních povolení zhruba za 100 miliard korun. Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka je z těchto údajů patrné, že v Česku roste tlak na výstavbu. „Vzhledem k vysokým cenám na realitním trhu ve větších městech si lidé staví vlastní nemovitosti v jejich okolí. To však vede ke komplikacím v dopravě,“ dodal Křeček.
Dále čtěte: Berlín bojuje proti předraženému bydlení. Radnice schválila strop nájemného na pět let
Starší byty v ČR zdražily za rok o téměř 19 %, metr čtvereční už stojí přes 65,5 tisíce