Polskému satirikovi hrozí tři roky za urážku vlastního národa

Stíhání za fejeton

Polskému satirikovi hrozí tři roky za urážku vlastního národaNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Až tři roky vězení hrozí polskému satirikovi, který čelí obvinění, že se ve fejetonu dopustil urážky polského národa. Autor Antoni Szpak tvrdí, že nepsal o národu, ale o režimu, a obává se, že se jeho případ má stát výstrahou všem kritikům vládnutí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), oznámila na webu zpravodajská televize TVN 24.

Szpak loni v prosinci v týdeníku Angora psal o Polsku jako o „divné zemi“, kde při výročí založení ultrakatolické stanice Radio Maryja jejímu zakladateli skládají patolízalské holdy předseda vládnoucí strany, prezident, premiérka, ministři, poslanci a starostové, a to vše se vysílá v přímém přenosu. K takové duševní úchylce podle něj může dojít „jedině v divné, zaostalé zemi“.

Prezidenta Andrzeje Dudu přitom Szpak familiárně oslovoval „Adriane“ a tehdejší premiérku Beatu Szydlovou „Becia“, což spíše než zdrobnělinu připomíná citoslovce používané pro bečení ovce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jeden z čtenářů si postěžoval prokuratuře v Lodži, že autor uráží polský národ, prezidenta a předsedkyni vlády. Prokuratura si vyžádala znalecký posudek od expertky, která dospěla k závěru, že fejeton opravdu obsahuje pasáže urážející národ, republiku, hlavu státu a další nejvyšší činitele. Následovalo obvinění podle paragrafu, který počítá až s třemi lety vězení.

„Urážím národ? V mém textu není tento výraz použit ani jedinkrát. Kritizuji autority, lísající se k faráři, kterému patří rádio a televize,“ řekl listu Gazeta Wyborcza Szpak s tím, že Polsko přece není církevní, ale světský stát a konkordát zaručuje odluku státu od církve. Přesto ale prezident a premiérka napsali „lokajská“ blahopřání majiteli rádia Maryja a televize Trwam.

„Můj klient vinu nepřiznává. Naopak si myslí, že celá tato historka porušuje svobodu slova danou ústavou a brání mu v publicistice a umělecké činnosti,“ řekl satirikův advokát Michal Bukowiński s tím, že se obrátí na ombudsmana a Helsinskou nadaci lidských práv.

Szpak, který fejetony píše už čtyři desetiletí, říká, že inkriminované dílko by napsal hned znovu – a ještě ostřeji.

Čtěte také: Polsko-židovský spor a holokaust

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články