Polský premiér náhle zrušil cestu do Jeruzaléma na setkání V4

Polský premiér náhle zrušil cestu do Jeruzaléma na setkání V4AKTUALIZUJEME
Mateusz Morawiecki Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

polsko-izraelská roztržka

Echo24

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej zastoupí šéf diplomacie Jacek Czaputowicz. Oznámil to portál wpolityce.pl, podle kterého o tom Morawiecki telefonicky vyrozuměl izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Schůzka představitelů Česka, Slovenska, Maďarska a Polska s izraelskými partnery je naplánovaná na 18. a 19. února do Jeruzaléma.

O zrušení Morawieckého cesty se spekulovalo od chvíle, co byla zveřejněna zřejmě chybná interpretace Netanjahuova vyjádření během schůzky o Blízkém východu koncem týdne ve Varšavě, z níž vyznělo, že Poláci jako národ za druhé světové války pomáhali nacistům zabíjet Židy. To, že by Netanjahu polský národ obviňoval z podílu na holokaustu, ale popřela velvyslankyně Izraele ve Varšavě. Popřel to i úřad izraelského premiéra.

„Premiér velmi principiálně přistupuje k obviňování Polska z nespáchaných zločinů,“ vysvětlil zrušení cesty šéf premiérovy kanceláře Michal Dworczyk. Vysvětlení izraelské velvyslankyně ohledně Netanjahuových výroků bylo podle něj nedostatečné.

Kamenem úrazu se stala páteční zpráva listu The Jerusalem Post, podle které Netanjahu ve Varšavě, kde se zúčastnil konference o Blízkém východu, izraelským novinářům řekl, že Poláci kolaborovali s nacisty při holokaustu. Novinář, který ho poslouchal, byl přesvědčený, že Netanjahu použil v angličtině frázi „the Poles“, což značí polský národ jako celek, vysvětluje původ pochybení na svém webu The Jerusalem Post.

Netanjahu v telefonátu s Morawieckým podle polského serveru zdůraznil, že absolutně neměl na mysli, že by všichni Poláci kolaborovali, ale šlo mu pouze o individuální případy. Z nahrávky pořízené premiérovou kanceláří vyplývá, že člen „the“ nepoužil, píše The Jerusalem Post.

Podobně dementovala tvrzení The Jerusalem Post již v pátek izraelská velvyslankyně Anna Azariová. Avšak náměstek polského ministra zahraničí Szymon Szynkowski po schůzce s velvyslankyní řekl, že polská strana očekává jednoznačné stanovisko a že dosavadní izraelská vyjádření jsou nečitelná.


Čtěte dále: USA ve Varšavě upevňovaly protiíránskou alianci, většina zemí Evropy vyslala jen nižší politiky

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články