Prý „kacířství“ ve Skandinávii. Švédská církev odhalila první LGBT oltář
KONTROVERZNÍ CÍRKEV
Kostel sv. Pavla ve švédském Malmö odhalil o uplynulé adventní neděli nový oltář, jenž mezi těmi ostatními něčím vyniká. Jako součást oltáře totiž Švédská církev odhalila obraz zvaný „Ráj“, který zobrazuje homosexuální páry zakryté do fíkových listů uprostřed zahrady Eden.
„S radostí a hrdostí u nás přijímáme Ráj. Potřebujeme obrazy, které otevřou kostel širší veřejnosti (...), jsme vděčni za umění, které nám umožňuje vybudovat důvěryhodný kostel, který ukazuje, že všichni jsme, bez ohledu na to, koho milujeme a s kým se identifikujeme, součástí ráje,“ uvedl kostel sv. Pavla ve svém prohlášení.
Jeden z pastorů kostela napsal na svůj Twitter: „V neděli se píše historie. Jediný švédský oltář LGBT (...) obdržel kostel sv. Pavla v Malmö… Jsme tak šťastní a hrdí! “
Především na sociálních sítích pak ale odhalení oltáře v souvislosti s uměleckým dílem Elisabeth Ohlsson Wallinové vyvolalo vlnu nespokojenosti a kritiky. Objevují se názory, že dílo nelze v žádném případě spojovat s tradičními křesťanskými hodnotami, má prý jít pouze o politický aktivismus. Podle ostřejších názorů, které uvádí Web Pink News jde o antikřesťanské kacířství a odpovědné osoby by měly být z církve vyloučeny.
Wallinová je známá tím, že svým uměním vyvolává kontrovezi mezi konzervativními křesťany. V roce 2012 znovu vytvořila Poslední večeři Leonarda Da Vinciho, ale s transgender Ježíšem. Když toto dílo vystavovala v Srbsku, musela ho pro jeho rozporuplnost nepřetržitě hlídat ochranka.
Pro Švédskou církev je „progresivita“ a liberální přístup k LGBT párům mezitím typický. Od roku 2009 tato největší švédská církev umožňuje stejnopohlavní sňatky. Do roku 2000 byla tato evangelicko- luteránská církev dokonce státní institucí, podle dostupných informací se k ní nyní hlásí 5,9 milionu osob (necelých 70 % obyvatel).