Sasko zmírnilo karanténní pravidla pro přeshraniční pendlery, kteří už covid prodělali
POSTOJ K PENDLERŮM
Německá spolková země Sasko již nebude trvat na karanténě pro přeshraniční pendlery, kteří dříve prodělali nemoc covid-19 a kteří se následně dostali do kontaktu s nakaženými. Mírnější opatření se týká i Čechů, kteří do Saska dojíždějí za prací. Bavorsko zatím na karanténě u již vyléčených pendlerů po kontaktu s nemocnými trvá. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka přístup Saska oceňuje, spokojená je i šéfka Asociace pendlerů České republiky Zuzana Vintrová.
„Za českou stranu vítám saský přístup, který uplatňuje princip osobní odpovědnosti – k vlastnímu zdraví i ke svému okolí,“ řekl Kafka.
V Německu jsou do povinné karantény posíláni lidé, kteří se setkali s nakaženými. V takovém případě mají nárok na nemocenskou. Pro české pendlery ale karanténa znamená, že nedostávají plat a ani nemocenskou. Z hlediska německých ustanovení, kdy tito pracovníci nejsou v zemi trvale hlášeni k pobytu, jsou totiž považováni zároveň za zdravé pro výplatu nemocenské a za rizikové pro další dojíždění za prací.
Sasko ale nyní postoj změnilo a nově vychází z předpokladů Institutu Roberta Kocha, že uzdravení mají v těle dostatečné množství protilátek proti koronaviru. Pokud tedy pendleři budou bezpříznakoví, nemusí je saské úřady posílat do karantény. Odpovědnost bude v takovém případě přenesena na pendlery, případně na jejich lékaře.
„Hodnotím to velmi dobře,“ řekla Vintrová. Uvedla také, že o této změně s ministerstvem zahraniční a s českým velvyslancem v Německu jednala. „Pendleři s tím problém opravdu mají. Už jenom tím, že jim to německá strana neproplácí. Během třeba dvou měsíců se navíc mohli dostat i třikrát do karantény,“ dodala.
Problém ale nadále trvá u Bavorska. „Bavorsko ještě stále tuto záležitost projednává,“ uvedla Vintrová. Podle Kafky ale existuje naděje, že podobný přístup zvolí i Bavorsko.