Malá otočila a odstupuje. Resort spravedlnosti chce dočasně řídit stíhaný Babiš

Malá končí

Malá otočila a odstupuje. Resort spravedlnosti chce dočasně řídit stíhaný BabišAKTUALIZOVÁNO
Odstupující ministryně spravedlnosti Taťána Malá Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

jhr Echo24

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá oznámila, že rezignuje na své místo. Uvedla to po pondělním jednání vedení hnutí ANO. Jméno Malé se začalo skloňovat především poté, co vyšlo najevo, že Malá zřejmě částečně opisovala ve svých dvou diplomových pracích. Malá přitom ještě týž den odpoledne novinářům řekla, že rezignaci premiérovi Andreji Babišovi nenabídla.

Odstupující ministryně se podle svých slov k odchodu rozhodla sama, nemá se jednat o rozhodnutí šéfa hnutí ANO. Rezignaci podá oficiálně v úterý. Malá se nechala slyšet, že už nechce čelit tlaku, který na ní byl v poslední dnech vyvíjen, jakékoliv pochybení při psaní prací však dál odmítá a mediální kritiku označila za kampaň. „Díky této kampani, která je proti mně vedena, já už prostě nechci, aby bylo hnutí dál poškozováno, ani nově vznikající vláda,“ řekla Malá.

Premiér Babiš předpokládá, že nyní požádá prezidenta Miloše Zemana, aby ho dočasně pověřil vedením ministerstva spravedlnosti místo Malé. Zatím bude hledat nového kandidáta. Podle Babiše by konec Malé neměl nijak ovlivnit středeční sněmovní hlasování o důvěře vládě hnutí ANO a sociální demokracie. Dodal, že vedení hnutí vyjádřilo Malé podporu, protože je přesvědčeno o tom, že nepodváděla. „Je jasné, že pokud by nerezignovala, tak samozřejmě od rána do večera by to poškozovalo nejen hnutí, ale i vládu, která má dostat důvěru ve středu,“ prohlásil premiér po jednání.

Dohady o plagiátorství 

Kritika mířená na Malou zesílila, když se na veřejnost dostaly její dvě absolventské práce. Pochyby vyvolaly některé pasáže z diplomové práce, kterou Malá zakončila studium práv na soukromé vysoké škole v Bratislavě. Shodovaly se s prací jiné studentky obhájenou na české vysoké škole. Malá se obhajovala tím, že někde zřejmě zapomněla citovat. Některé opsané části se poté našly i v předchozí diplomové práci o mikroklimatu v králíkárnách z brněnské Mendelovy univerzity.

Malá ještě v pondělí odpoledne na tiskové konferenci nařčení z plagiátorství odmítla, třebaže přiznala, že se dopustila chyb v nepřesných a chybějících citacích. Na odpoledním brífinku také uvedla, že svou rezignaci Babišovi nenabídla.

Babiš by měl počkat, prohlásil Fiala

Dlouho na sebe nechaly čekat kritické reakce opozičních politiků. Pro předsedu občanských demokratů Petra Fialu byl odchod Malé jediným možným řešením. „Zodpovědnost za tento stav nese i premiér Babiš, který Taťánu Malou do funkce navrhl,“ napsal na Twitteru. Poukázal také na fakt, že Babiš půjde do sněmovny žádat o důvěru s dvěma ministerstvy de-facto neobsazenými. Podle něj by měl premiér požádat o odložení hlasování do doby, než se situace vyřeší.

Šéfa lidovců Petra Bělobrádka rozhněvala zpráva, že by resort spravedlnosti měl dočasně vést trestně stíhaný Babiš. „Ministrem spravedlnosti dočasně bude obviněný z trestného činu? Tak to je fakt změna k lepšímu, to bude hned líp. Vítejte v Kocourkově! V Absurdistánu! V pekle! V Babišstánu. V ČR…,“ rozlítil se Bělobrádek.

Europoslanec z téže strany Tomáš Zdechovský ironicky mluví o vtipu týdne. „Vtip týdne: Spravedlnost bude řídit trestně stíhaný Andrej Babiš. Tak to o nezávislost vyšetřování kauzy Čapí hnízdo nemám strach. Tak ona přeci jen ta Malá nebyla tak špatná,“ míní. Podle šéfa poslanců Miroslava Kalouska odchod Malé na kvalitě vlády nic nezmění. 

Šéf Pirátů Ivan Bartoš připomněl, že společně s dalšími spolustraníky na nekompetentnost Taťány Malé upozorňují dlouhodobě. „Nešlo jen o fakt, že opisovala hned ve dvou diplomových pracích. Důvodem pro její nejmenování do ministerského křesla měl být i jasný střet zájmů v podobě aktivit jejího manžela, který poskytuje drobné půjčky a zároveň vede insolvenční firmu. Nepopíratelnou indicií dokazující věrnost Malé premiérovi pak bylo její legendární vyjádření, v němž navrhla, aby se soud zabýval dotačním případem Andreje Babiše až po dalších volbách,“ cituje Bartoše tisková zpráva.  

Čtěte také: Nástupce České sody, ostuda, hodnotí vystoupení Malé nejen opozice

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.