„Jsem prý šílenec, ani ta slova nechci opakovat“. Babiš odmítl všechna další jednání s opozicí

BABIŠOVO JEDNÁNÍ S OPOZICÍ

„Jsem prý šílenec, ani ta slova nechci opakovat“. Babiš odmítl všechna další jednání s opozicí
Podle Pekarové Adamové Babiš na schůzce s opozicí příliš neoplýval aktivitou - ilustrační snímek Foto: TOP 09
Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl jakékoliv další jednání o nouzovém stavu s opozicí, která ho podle něj jen uráží, nazývá šílencem a dalšími „slovy, která nechce ani opakovat“. Opozice podle něj nemá žádný zájem se domluvit, bude proto jednat už jen s hejtmany, s nimiž je debata „konstruktivní". Prezident Miloš Zeman podle Babiše chtěl zorganizovat setkání všech parlamentních stran a udělat mediaci. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové premiér na čtvrteční schůzce s představiteli opozice sice nekřičel jako ostatní, ale "rozhodně neoplýval aktivitou".

"Dopadlo to jako vždycky, zase tweety, zase tiskové konference. Tito lidi nemají vůbec zájem, aby se s námi domluvili. Jen urážky," uvedl Babiš o čtvrteční schůzce s opozicí, kde se mělo jednat o schválení nouzového stavu.

"Musím ocenit jednání, je konstruktivní, není to jako v případě opozice, která mě uráží. Že jsem šílenec a podobně. Nechci to vůbec opakovat," vyjádřil se premiér po pátečním setkání s hejtmany, kteří jsou dle něj "v první linii".

Podle Pekarové Adamové Babiš na schůzce s opozicí příliš neoplýval aktivitou. "Probíhá to následovně: říkáte mu konkrétní návrhy a požadavky a on vám začne povídat o tom, jak jsou ti a oni neschopní a zakončí to slovy “tak mi řekněte vaše požadavky”. Jako kdyby každý mluvil jinou řečí," uvedla šéfka TOP 09 na Twitteru.

Po Babišově vystoupení po schůzce s prezidentem, kdy opozici znovu zkritizoval, Pekarová uvedla, že se s ním nedalo dohodnout zcela na ničem. „Opravdu si ještě někdo myslí, že se s tímhle člověkem dalo včera (ve čtvrtek) na něčem dohodnout? Teda pokud jen nekývete, jako to je zvykem v jeho poslaneckém klubu,“ vyjádřila se.

Babišovo vystoupení okomentoval také lidovecký předseda Marian Jurečka. "Čekal bych teď, že vystoupí premiér, který řekne, máme varianty řešení, uděláme smysluplné úpravy našich opatřeních, o kterých jsem dnes řekl, že nefungují a ještě o víkendu najdu shodu s hejtmany a předsedy stran, abychom od pondělí bojovali s covid-19 daleko lépe," uvedl na Twitteru.

Babiš sdělil, že Zemanovu nabídku setkání všech parlamentní stran odmítl. „Pan prezident se nabídl, že by mohl zorganizovat setkání parlamentních stran, že by dělal nějakou mediaci. My jsme se snažili vyjednávat s opozicí včera, ale dnes už nemáme o čem vyjednávat,“ řekl v pátek po jednání s prezidentem Babiš.

Podle něj je nyní na jednání s opozicí už pozdě. „Dělal jsem včera (čtvrtek) vše proto, abych přesvědčil opozici, že bez schválení nouzového stavu dojde k ohrožení životů,” uvedl.

Vyhlášení dalšího nouzového stavu by bylo podle Babiše protiústavní, museli by o to požádat vládu sami hejtmani, uvedl premiér pod chůze s nimi. Někteří hejtmani už se podle premiéra vyjádřili, že o stav nouze chtějí požádat. V jednání s nimi bude vláda pokračovat v sobotu, nejpozději v neděli dopoledne padne rozhodnutí.