Zemřela Věra Bílá. Romská hvězda, která zpívala i Clintonovi v Bílém domě

Zemřela Věra Bílá. Romská hvězda, která zpívala i Clintonovi v Bílém doměAKTUALIZOVÁNO
Zpěvačka Věra Bílá Foto:

REPROFOTO: ČT / Poslední naděje Věry Bílé

Domov

Úmrtí zpěvačky

Echo24

Ve věku 64 let v úterý ráno zemřela v plzeňské fakultní nemocnici zpěvačka Věra Bílá. Informoval o tom server Romea.cz. Bílá byla na přelomu tisíciletí nejznámější zpěvačkou z Česka ve světě, proslavila se zejména vystupováním se skupinou Kale. Před lety vyprodala i pařížskou Olympii a v Bílém domě zpívala americkému prezidentovi Billu Clintonovi. Podle webu byla zpěvačka hospitalizována v pondělí večer a příčinou její smrti byl infarkt.

„V pondělí 11. března k nám byla v nočních hodinách přivezena 64letá pacientka na urgentní příjem. Její zdravotní stav byl kritický. I přes okamžitou resuscitaci se lékařům nepodařilo obnovit životní funkce a pacientka zemřela,“ řekla ČTK mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

„Byl to jeden z největších talentů u nás, a to nemyslím jenom mezi romskými muzikanty, ale obecně. Ona měla pod vedením manažera Jiřího Smetany rozjetou ohromnou kariéru, ale bohužel ji to moc nezajímalo. Měla všechny předpoklady s výjimkou jednoho, ale strašně důležitého – a to byla pracovitost a spolehlivost,“ řekl hudební kritik Jiří Černý.

Za velkou ztrátu pro tuzemskou hudbou označila úmrtí Bílé Zlata Holušová, ředitelka festivalu Colours of Ostrava. „Úchvatná a nezvladatelná zpěvačka, která patří k nejúspěšnějším našim umělcům, dokázala vyprodat světové sály, včetně pařížské Olympie. Na Colours se nám ji získat nepodařilo a to mne bude vždy mrzet,“ uvedla.

Plánovala comeback na hudební scénu

Bílá se narodila 22. května 1954 v Rokycanech v muzikantské rodině Giňů. Nejprve zpívala na rodinných slavnostech, svatbách a zábavách s cimbálovou muzikou svého otce Karola Gini. Širšímu publiku objevila Bílou zpěvačka Zuzana Navarová. Díky ní – a také česko-francouzskému manažerovi Smetanovi – se Bílá se skupinou Kale zařadila mezi velké hvězdy etnické hudby.

Uznávaná romská zpěvačka později propadla hraní na automatech, kvůli podlomenému zdraví koncertovala výjimečně. Podle serveru se Bílá měla v pátek vrátit na pódium, kde měl odstartovat její comeback koncertem s Janem Bendigem a Milanem Krokou.

Snahu zpěvačky o návrat na pódia loni zmapoval i dokument Ostravského studia České televize. Režisér David Vondráček ve snímku Poslední naděje Věry Bílé po dva roky zachycoval zpěvaččiny životní peripetie poté, co opustila kapelu Kale, zadlužila se a zemřel jí syn i manžel. Zpěvačka přesto stále věřila, že se jí podaří znovu nastartovat hudební kariéru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemřela herečka Aťka Janoušková. Dala hlas včelce Máje i Broučkům

Zemřel Klaus Kinkel. Svým podpisem stvrdil česko-německou deklaraci

Související články