VIDEO: Novinářka BBC ve zprávách použila „slovo na N“
CITACE NEBO RASISMUS?
Britská televize BBC se ocitla pod lavinou kritiky poté, co korespondentka v segmentu vysílání použila necenzurovanou rasovou urážku. A to přestože ve vysílání diváky předem informovala, že uslyší vysoce urážlivý jazyk. Poté použila „slovo na N“ informuje CNN.
Fiona Lamdin, korespondentka pro sociální věci v Bristolu, v úterním vysílání pořadu Points West informovala o útoku v jihozápadním anglickém městě. Skupinka násilníku srazila jednadvacetiletého zdravotníka, když se vracel z nemocnice domů. Pak na něj křičela rasistické urážky, zatímco po útoku ležel na zemi se zlomenou nohou, nosem a lícní kostí.
Vysílání obsahovalo upozornění pro diváky, že uslyší vysoce urážlivý jazyk. Pak Lamdin řekla, že na něj útočníci řvali „n***e!“ Segment byl vysílán bez cenzury ještě jednou ve středu. Šokovaní diváci svoje reakce uveřejnili na twitteru. Valná většina stojí za tím, že použití onoho slova ve vysílání bělošskou reportérkou skutečně nebylo nutné, i pokud šlo pouze o citaci.
Doesn't matter which way you cut it, Fiona Lamdin should not have said the n-word on TV. What was she thinking? There was no need for her to say it, bleeped or not, whether at 10.30am or any time. Lamdin & her editors – up to senior BBC News management – must take responsibility
— Matthew Teller (@matthewteller) July 29, 2020
You aren’t actually black therefore you have NO RIGHT to tell people to ‘get their priorities straight’. You’ve NEVER been on the receiving end of the N word. It was unnecessary. People can focus on more than one issue at a time. People like YOU are a problem.
— Soraya Stuart (@sorayastuart) July 29, 2020
Podle BBC bylo užití jazyka oprávněné, protože se jednalo o přání rodiny oběti. Navíc byli diváci varováni. „Byl to příběh o šokujícím nevyprovokovaném útoku na mladého černocha. Jeho rodina vyprávěla BBC o rasistickém jazyce, který útočníci používají, a chtěla zveřejnit všechna fakta," uvedla BBC News ve svém prohlášení.
Redakční pokyny BBC uvádějí, že užití silného jazyka musí být redakčně odůvodněno a případně označeno, aby se zajistilo, že splní očekávání publika, kdekoli se objeví. „Silný jazyk nesmí být zahrnutý ve vysílání kdy jsou uváděny pořady vhodné pro děti (do 22:00) nebo v rozhlase, nebo v obsahu online nebo sociálních médií, který pravděpodobně osloví významnou část dětí,“ uvádí se v redakčních pokynech BBC