Opravdu NE

Opravdu NE
Komentáře

KOMENTÁŘ

Petr Holub

Sám Andrej Babiš hovořil opatrně. „Vypadá to na velký úspěch našeho hnutí,“ řekl v první reakci na výsledky voleb do komunálu a Senátu. Ve skutečnosti utrpěla jeho strana ANO pár nepříjemných porážek a možná přijdou ještě další. Ukázalo se tím, že nic neroste do nebes.

O vítězství může Babiš mluvit při statistickém přehledu komunálních voleb. Impozantní je bilance v krajských městech, kde ANO získalo nejvíc hlasů – pouze s výjimkou Prahy a Liberce. Také v dalších velkých sídlech byl úspěšnější než jeho hlavní konkurent ODS, přesto výsledky už tak jedinečné nejsou. Přehled padesáti největších měst Česka ukazuje, že Babiš vyhrál v jedenácti krajských metropolích, pak ovšem už pouze na třinácti velkých radnicích, přitom s výjimkou Příbrami pouze ve dvou regionech, konkrétně v severních Čechách a na severní Moravě.

Tyto kraje mají společnou charakteristiku v tom, že jde o nadprůměrně urbanizované území, které ještě převálcoval socialistický těžký průmysl. Místní proto žijí stejně jako obyvatelé krajských měst v anonymním prostředí a jsou ochotni připustit, že odkudsi shora přijde „deus ex machina“, kterého sice neznají, přesto dá jejich záležitosti do pořádku, aniž by se o to museli starat.

Sever proti jihu

Před čtyřmi lety vyhrál Babiš v osmnácti z padesáti největších měst, ovšem jen v patnácti byl schopen dosadit svého primátora či starostu. V pěti se přitom místní organizace ANO rozpadla, a tak o vládu na radnici přišel. Letos měl nejlepší výsledek ve čtyřiadvaceti městech, o to je však naléhavější otázka, jak dokáže svůj volební zisk realizovat. Třeba v Plzni porazilo ANO druhou ODS o pouhou desetinu procenta, ve Zlíně pokořilo STAN o dvě desetiny. Se stejným počtem zastupitelů tedy nebude mít při jednání o městské vládě žádnou přednost. Zároveň utrpěli tvrdou porážku všichni jeho spojenci. Pád sociálních demokratů je hlubší, než před čtyřmi lety zažila ODS, Okamurova SPD se neprosadila a ústup ze slávy zaznamenali i komunisté.

Vyjednávací váha ANO klesá s volebním ziskem celého populisticko-levicového bloku, který jako celek dopadl hůře než před čtyřmi lety. Relativně klidně se mohou Babišovi vyjednavači cítit pouze ve městech, kde vyhrál s předstihem okolo deseti procent nebo větším, a to se týká z velkých měst pouze Ostravy, Olomouce, Pardubic, Karlových Varů, Havířova, Opavy, Děčína, Přerova, Příbrami, Orlové a Litvínova.  

Především však ANO prohrálo ve městě, které má srovnatelnou politickou i hospodářskou váhu jako všechny ostatní obce dohromady. V pražských volbách, které byly nejdůležitějšími volbami letošního roku, poklesl jeho zisk z 22 procent před čtyřmi lety na patnáct. Nedává přitom velký smysl tvrdit, že je Praha ostrovem, ve kterém se voliči liší od zbytku republiky. V patnácti z padesáti velkých měst získalo ANO zhruba stejně nebo méně než v hlavním městě a v menších městech, kde se lidé znají, je to ještě horší. Například z celého Jihočeského kraje brali babišovci víc procent než v Praze jen v Českých Budějovicích a Táboře. Mnohem spíše se republika rozdělila na dvě části, k severním regionům Čech a Moravy se přidalo jen pár krajských měst.

Ústup ze senátní slávy

Porážku utrpěla podnikatelská strana i v druhém rozměru, kterým podzimní volby přesahují do velké politiky. V senátních volbách zaznamenala svůj dosud nejhorší výsledek. Na první pohled není deset postupujících do druhého kola špatná bilance, když nejlepší ODS má jen o jednoho více. Ovšem už v roce 2014, záhy po vstupu ANO do velké politiky, uspělo v prvním kole devět kandidátů, z toho pět z prvního místa.

Čtyři se skutečně do horní komory parlamentu dostali. O dva roky později, v časech největší slávy ANO, se něco zadrhlo. Do druhého kola sice postoupilo čtrnáct kandidátů a šest dokonce z prvního místa, ovšem senátory se stali pouze tři z nich. Z deseti kandidátů, kteří uspěli letos, vyhrál první kolo jen šéf sociálního ústavu v Šumperku Miroslav Adámek. Vyhlídky na finále, které proběhne už za týden, jsou tedy bídné vzhledem k tomu, že se druhému v pořadí podaří přeskočit vítěze jen málokdy. Před dvěma lety se to podařilo jen čtyřikrát – a ve třech případech byli přeskočenými lidé od Babiše.

Komunální a senátní volby 2018 ještě neznamenají, že namísto dosavadního vzestupu začíná hvězda extravagantního miliardáře padat.  Nejde ani úplně vyloučit, že mu příznivé okolnosti přihrají podnět, který pomůže popularitu ANO revitalizovat. Jistě však jeho vzestup narazil na hranici, kterou teď nejde překročit.  

Související články