Ceny plynu a elektřiny poletí strmě vzhůru a nic je nezastaví
ECHOPRIME
Energetické firmy a politici se modlí za mírné teploty, protože na zvýšení dodávek je už pozdě. To není titulek žádného křesťanského média, ale analýzy finanční agentury Bloomberg. Popisuje jím nastupující energetickou krizi, do níž Evropa svým rozhodnutím odejít od energie vyráběné z uhlí k zeleným technologiím stahuje i zbytek světa.
Podíl zelené energie neroste tak, jak si politici naplánovali. Větru ani slunci se poručit nedá. A protože uhelné elektrárny se jako špinavý zdroj emisí postupně odstavují a energie z nich se zdražuje, všichni se jako na záchranné palivo vrhají na plyn. To není žádný obnovitelný zdroj.
Zároveň ale pod tlakem Německa, které na něm má postavenou svoji energetiku, bylo v práci Nového zeleného údělu (Green New Deal) Evropské unie označeno za takzvaný neutrál. To znamená, že na něj sice neplatí finanční zvýhodnění jako na soláry, větrníky a další obnovitelné zdroje, zároveň na něj ale nejsou uvaleny trestné zdražující přirážky v podobě vyšších úroků a emisních povolenek jako na uhlí.
Ve stejné neutrální kategorii jako plyn je zatím zařazená i jaderná energie. Vůbec ale není jisté, jestli se ji tam podaří udržet. Andrej Babiš hned před několika summity Evropské unie, kde bez vyjednávání zvedal ruku pro Green New Deal, přestože měl právo veta, tvrdil, že vyjedná výjimku pro jádro. O nic takového se ale nepokusil.
Zápas o udržení jádra aspoň jako neutrálního zdroje se odsouvá do dalších let. A podle všeho bude velmi ostrý. Na jedné straně budou stát Němci, kteří se jádra vzdali a chtějí k tomu právě přes zelenou evropskou regulaci dotlačit ostatní. Na druhé Francouzi, kterým dnes právě to, že pokrývají 75 procent své spotřeby z atomové energie, zaručuje, že mají výrazně nižší ceny než Němci a další země, které jaderné zdroje nemají. Navíc dostavují další nové bloky a plánují jich v budoucnu stavět ještě víc. Stejnou strategii volí i Finsko.