Jak se Biden mýlil. Příčiny a důsledky porážky v Afghánistánu
BEST OF ECHO 2021
Až budoucí historici budou psát o neúspěchu americké snahy v Afghánistánu, možná se budou opírat o tweet americké ambasády v Kábulu ze začátku léta právě uplynulého roku „Měsíc červen je považován za měsíc (LGBTI) hrdosti. Spojené státy respektují důstojnost a rovnost LGBTI lidí a oslavují jejich společenské příspěvky. Jsme i nadále odhodláni podporovat občanská práva menšin, včetně LGBTI osob.“
V Britské Indii byla zakázána křesťanská misionářská činnost. Britští kolonialisté si uvědomovali, že nucení cizích myšlenek jiné kultuře může mít jen destabilizační účinky. USA válku v Afghánistánu neprohrály kvůli podpoře práv homosexuálů, ale proto, že ambasáda byla schopna sdílet tento tweet ve chvíli, kdy začínalo být jasné, že se všechno v zemi hroutí. To vyvolává pochybnosti o soudnosti jejich čelných představitelů. Nemluvě o tom, že LGBTI Afghánci by nejvíc ocenili, kdyby je někdo bránil před Tálibánem.
Pochybnosti o soudnosti čelných amerických představitelů vyvolává také snad nejhorší tiskovka v dějinách, tedy ta z 8. července. Americký prezident Joe Biden na ní odpovídá na otázky novinářů ohledně plánovaného stažení z Afghánistánu. „Je převzetí Afghánistánu Tálibánem nyní nevyhnutelné?“ zeptal se jeden novinář. „Ne, není. Afghánistán má 300 tisíc vojáků, kteří se svou výzbrojí mohou rovnat jakékoli armádě na světě, a mají letectvo. Proti nim je 75 tisíc tálibánců. Není to nevyhnutelné,“ odpověděl Biden.
K otázce, zda je pravda, že zpravodajské služby došly k závěru, že bez americké pomoci afghánská vláda zkolabuje, řekl, že to pravda není. Pak se reportérka Bidena zeptala, jestli vidí nějaké paralely mezi tím, co se stalo ve Vietnamu, a dneškem. „Žádné. Nula. Tam byly celé brigády, které prorazily brány našeho velvyslanectví. Tálibán není severovietnamská armáda, nejsou zdaleka porovnatelné. Za žádných okolností neuvidíte, jak vrtulníky vyzdvihávají lidi ze střechy velvyslanectví Spojených států v Afghánistánu.“ Nakonec to Biden zakončil prohlášením: „Je velmi nepravděpodobné, že Tálibán všechno zabere a bude mu patřit celá země.“
O měsíc a něco poté celý svět sledoval, jak vrtulníky přepravují zaměstnance americké ambasády na letiště, odkud jsou evakuováni. V podstatě celý Afghánistán je pod kontrolou Tálibánu. Jeho bojovníci ovládli Kábul. Afghánský prezident Ašraf Ghaní utekl ze země. Po internetu kolují hlavně zoufalé žádosti o pomoc afghánských dívek a žen, které se bojí o svoji budoucnost, že nedostudují, že budou donuceny „vdát se“ za táliby.
Za obří selhání zpravodajských služeb by měly padat hlavy. Přestože rychlost pádu Afghánistánu všechny překvapila, americká administrativa tvrdí, že k žádnému selhání nedošlo. Zbývají tedy dvě možnosti. Buď Biden měl správné informace a lhal veřejnosti, nebo americké tajné služby předvedly nejhorší blamáž od ofenzivy Tet, kdy severovietnamská armáda překvapila Američany a jejich spojence. Tehdy je ale USA odrazily.
Celý text si může přečíst ve speciálu Best of Echo 2021, kde v souhrnné tištěné podobě nyní vycházejí nejlepší texty Echa uplynulého roku.
Speciál obsahuje 130 stran a zařadili jsme do něj texty, jež mají časový přesah a reflektují nejdůležitější události letošního roku. Najdete zde tedy nejlepší eseje a komentáře, přehled kauz i to nejlepší z kultury.
Čtěte nejlepší texty Lenky Zlámalové, esejisty a experta na USA a Rusko Martina Weisse, kulturního publicisty Jiřího Peňáse, filmového scenáristy a recenzenta Ondřeje Štindla, dále Daniela Kaisera, který obohacuje Týdeník Echo rozhovory s významnými osobnostmi světové politiky, nebo známého komentátora Petra Holuba.