Nový šéf Pentagonu. Americkou obranu povede Shanahan

Změna ve vedení Pentagonu

Nový šéf Pentagonu. Americkou obranu povede ShanahanAktualizujeme
Svět

S příchodem nového roku bude Pentagon jako úřadující šéf řídit dosavadní náměstek ministra obrany Patrick Shanahan. Na twitteru to v neděli oznámil prezident Donald Trump. Shanahan nahradí odcházejícího ministra Jamese Mattise, který post opouští kvůli sporům s prezidentem ohledně odchodu amerických vojáků ze Sýrie.

Trump označil Shanahana za „velmi talentovaného“ člověka. „Za Patrickem je dlouhý seznam úspěchů z působení na ministerstvu a ve firmě Boeing,“ napsal prezident.

Osmašedesátiletý Mattis ve čtvrtek při oznámení svého odchodu řekl, že ve funkci zůstane do konce února, aby zajistil hladké předání úřadu. V únoru se chtěl Mattis ještě zúčastnit ministerské schůzky NATO. Zdroje z prezidentské kanceláře si podle agentury AP nejsou jisty, zda Trump s Mattisem o zkrácení jeho ministerského angažmá osobně hovořil.

Mattis v rezignačním dopisu mimo jiné upozornil na nutnost udržovat spojenectví a projevovat svým partnerům respekt. Oznámení prezidenta Trumpa, že stáhne americké vojáky ze Sýrie s odůvodněním, že tam byla organizace Islámský stát (IS) poražena, bylo podle médií pro ministra poslední kapkou.

Dále čtěte: Verdikt nad nad bývalým poradcem Trumpa odložen, lhal o kontaktech s Rusy

Předčasný konec Mattisova působení v Pentagonu je podle zdrojů agentury Reuters projevem Trumpovy nelibosti nad ministrovým jednáním. Prezidenta prý rozzlobila pozornost, kterou Mattisův rezignační dopis vyvolal. Šéfa Bílého domu údajně pohoršil i šok a zklamání, které jeho rozhodnutí odejít ze Sýrie vyvolalo v Kongresu.

Rozhodnutí Bílého domu je tvrdou ranou pro hlavní spojence USA proti IS v Sýrii – arabsko-kurdské milice. Náhlá rezignace šéfa Pentagonu zneklidnila také americké spojence v Evropě a v Asii. Rusko, které v Sýrii bojuje na straně režimu, naopak Trumpův krok uvítalo.

Kdo je Shanagan? Absolvent prestižního MIT

Čtyřiašedesátiletý Shanahan působil od roku 1986 ve společnosti Boeing ve vysokých manažerských funkcích, v roce 2016 se stal viceprezidentem společnosti. Do funkce náměstka ministra obrany ho Senát schválil loni v červenci.

Je absolventem prestižního Massachusettského technického institutu, kde vystudoval strojní inženýrství a později získal i titul MBA, strávil většinu své kariéry ve společnosti Boeing, kam nastoupil v polovině 80. let. Do státní správy přešel až loni v červenci, kdy jej Trump jmenoval náměstkem ministra obrany Jamese Mattise, v Pentagonu dostal na starosti realizaci Trumpových plánů na posílení ozbrojených sil.

Velkou roli Patrick Shanahan sehrál před deseti lety při vývoji civilního dopravního letounu Boeing 787 Dreamliner, který se kvůli své pokrokové konstrukci plné kompozitních materiálů potýkal s problémy. Ty se i díky Shanahanovu nasazení podařilo překonat. V divizi dopravních letadel společnosti Boeing působil i jako hlavní manažer vývoje a výroby letounu Boeing 757, předtím získal zkušenosti při výrobě typů 737, 747 nebo 777.

Dále čtěte: EU má obavy z Trumpa chování. Hackeři roky četli depeše diplomatů, píše NYT