Ukrajinská tajná služba zatkla ruského špiona ve vládních kruzích

tajné služby v akci

Ukrajinská tajná služba zatkla ruského špiona ve vládních kruzíchNOVÉ
ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Ukrajinská kontrarozvědka odhalila ruského špiona, který pracoval v úřadu předsedy vlády Volodymyra Hrojsmana. Podle kyjevských médií pracovníci Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) vyzvědače zadrželi ve středu.

Úřady nic bližšího k zadrženému nesdělily. Zpravodajský web Ukrainski novyny ale s odvoláním na nejmenovaný zdroj v bezpečnostních orgánech napsal, že se jedná o Stanislava Ježova, zástupce vedoucího protokolu premiéra Hrojsmana. Na starosti měl tlumočení při setkáních se zahraničními delegacemi.

O zatčení špiona informoval na Facebooku sám Hrojsman. Provinilce nejmenoval, napsal jen, že tento „činitel ze sekretariátu vlády pracoval dlouhou dobu pro nepřítele státu“.

SBU ve svém prohlášení k případu sdělila, že tento člověk byl naverbován ruskými agenty při cestách do zahraničí. Pro Rusko shromažďoval informace o aktivitách vlády.

Bývalé sovětské republiky Ukrajina a Rusko byly i po rozpadu SSSR spojenci. To se však dramaticky změnilo po sesazení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, zabrání Krymu Ruskem v roce 2014 a propuknutí ozbrojené vzpoury proruských separatistů na východě Ukrajiny podporovaných Moskvou i vojensky.

Čtěte také: Íránec se na kameru přiznal ke špionáži pro Izrael. Tvrdí, že byl k tomu donucen

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články