1 komentář

Psychodrama prezident–ČSSD, prosím už ne

komentář

Témata:

Ještě den před středečním hlasováním o nedůvěře vládě, které iniciovala ODS, panovala nadstranická shoda: politici z opozice i vlády se shodovali nejen na tom, že Andrej Babiš a vláda tu schůzi přežijí, ale taky že menší vládní Česká strana sociálně demokratická zůstane s Babišem ještě dlouho, bez ohledu na vývoj v jeho kauzách, snad až do hořkých konců. ČSSD pak opravdu při hlasování brzy ráno na čtvrtek Babiše podržela. Současně ale na vedlejší scéně začalo drama, na jehož konci může za pár dní být odchod ČSSD z vlády. Nikoliv proto, že by měla problém s trestně stíhaným a už brzy asi i obžalovaným premiérem, ale že má problém s prezidentem Milošem Zemanem.

Ve věci samé má Lidový dům naprosto pravdu: pokud prezident blokuje odvolání ministra, který už z nějakého důvodu nevyhovuje ministrově straně, není to proti koaliční dohodě (ta nemá právní platnost a neváže prezidenta; měla by však lidsky vázat předsedu vlády), ale proti ústavě zřejmě ano. Kompetenční žaloba je namístě. První o ní mluvil místopředseda Ondřej Veselý, jakoby „zlý muž“ sociální demokracie, každopádně trochu odbojnější než předseda Jan Hamáček. Kompetenční žalobu by ale musel podávat za vládu její předseda. Pokud ČSSD získala dojem, že se s ní jedná jako s onucí, má právo zjistit, zda s ní jako s onucí jedná také premiér.

Ale i když Hamáček a spol. neodejdou, už to, že teď zbytek politických sil investují radši do střetu s prezidentem Zemanem, místo aby ho v uplynulých týdnech nasadili vůči Babišovi, je úplně neskutečné.

Je to z obou stran poslední fáze nezvládnutého vztahu. Přestože dnes už s výjimkou mohykánů, jako je Lubomír Zaorálek, sociální demokracii ve vyšší politice nezastupuje nikdo z těch, kdo se v roce 2003 podíleli na Zemanově prohře při prezidentské volbě, vztah mezi Zemanem a „jeho“ stranou zůstal trvale poškozen.

Už oné potupě roku 2003 předcházelo čím dál zřetelnější sebezveličení Miloše Zemana, který ještě coby premiér veřejnou diskusi neustále zaplňoval oznámeními, zda a kdy přesně odejde z politiky a komu pak asi stranu předá. Rozhodl se pro Vladimíra Špidlu, protože mezi těmi všemi nickami „má nejnižší deficit inteligence a pracovitosti“, aby ho skoro vzápětí označil za „trapnou figurku“. Na koho kdy Zeman později ukázal, ten se dřív nebo později ocitl ve straně na okraji. I ta tolik vzývaná modernizace – která také dovedla stranu tam, kde je dnes – byla na začátku spíš pokus o emancipaci na silné otcovské figuře.

Už asi 18 let je tento nezvládnutý vztah jednou ze siločar české politiky. Odehrává se ještě pořád v hlavách prezidenta a vedení ČSSD, tím pádem logicky taky v hlavách novinářů. Sociální demokracii dovedli její lídři po Jiřím Paroubkovi dál do stavu kolem pětiprocentní hranice, kdy si každý aspoň stopově zodpovědný člověk musí dělat o to, co má svěřeno, zásadní starost.

Kdyby se ČSSD příští týden náhodou skutečně rozhodla pro kolektivní demisi svých ministrů, byla by to úleva pro ni – nejstarší česká strana prostě nemá prodlévat v tak ponižujícím postavení – i pro veřejný prostor. Protože z této siločáry už se stala jen čára a ani ta čára nemá žádnou vypovídací hodnotu o tom, čím si my tady v republice žijeme.

 

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.