Týdeník Echo: Ve vězení pro islamisty, internet z vesmíru a český úspěch ve světě her
TÝDENÍK ECHO
Portrét anglického filozofa Rogera Scrutona na obálce nového čísla Týdeníku Echo odkazuje ke dvěma textům, jež se věnují této osobnosti. Prvním je editorial šéfredaktora Dalibora Balšínka se vzpomínkou na loňské setkání se Scrutonem v Praze, druhým je článek Daniela Kaisera nazvaný Odešel obhájce Západu a přítel Československa. Exkluzivní reportáž ze Sýrie napsaly Lenka Klicperová a Markéta Kutilová, rozhovor s Markem Španělem, autorem světově úspěšných počítačových her, připravil Ondřej Šmigol. Jiří Peňás se vypravil do rekonstruované Státní opery a po stopách Zdenky Braunerové se vydal do Roztok.
Známé reportérky Lenka Kliceprová a Markéta Kutilová Markéta se v Sýrii dostaly i do vězení pro bojovníky Islámského státu: „Od Mustafy získáváme také povolení k návštěvě vězení pro islamisty z IS. S podmínkou, že nebudeme zmiňovat místo, kde jsou drženi, a že vězňům nesdělíme žádné podrobnosti o současném dění. Nic o turecké invazi ani o dopadení Bagdádího. Vedou nás do kanceláře správce celého vězení. Sedíme, čekáme, jak je všude na Blízkém východě zvykem, posloucháme zpěv dvou kanárků zavěšených v kleci na modře vytapetované stěně...“
Bude se internet šířit z vesmíru? Odpověď na otázku hledá Marian Kechlibar v článku Hvězdný internet: „Elon Musk je nepochybně kontroverzní jedinec, některé jeho záměry se ukázaly jako velmi riskantní (automobilka Tesla se v uplynulých letech málem složila), ale jeho osobní kombinace workoholismu, naprosté posedlosti inovacemi a schopnosti rekrutovat talentované lidi po stovkách už za uplynulých deset let dokázala překonat i hodně vysoké překážky. Včetně takových, které moudré hlavy považovaly za nepřekonatelné. Masivně dostupný satelitní internet z vesmíru může být jednou z nich a Musk při svých plánech tradičně nešetří velkými vizemi.“
Jak začínal s počítačovými hrami, vzpomíná dnes světově úspěšný Marek Španěl v rozhovoru s Ondřejem Šmigolem: „Pro mě je ten začátek někde řekněme v roce 1985, kdy nejstarší brácha vycestoval na fyzikální olympiádu a tím, že byl hrozně šikovný, tak tam byl schopen získat ceny, tím jsme ekonomicky dosáhli na počítače, což v té době nebylo úplně triviální. Takže přivezl počítač Texas Instruments v tom roce 84, nebo 85. To mi bylo dvanáct a nějaké hry jsem už viděl, když na Jižní Město přijela maringotka s automaty. Jenže tady jsme byli v elektronice strašně pozadu. Ale o to to bylo zajímavější, v informačních technologiích pak člověk viděl i Západ, Ameriku. Byly to dveře do svobodného světa. Tam vidím ty úplné počátky.“