Americký válečný hrdina, generál z války za nezávislost, byl možná žena, tvrdí vědci

DNA

Americký válečný hrdina, generál z války za nezávislost, byl možná žena, tvrdí vědciAKTUALIZOVÁNO
Generál Casimir Pulaski na obraze z roku 1883 Foto:

FOTO: Wikimedia commons - www.pinakoteka.zascianek.pl [Public domain]

2
Panorama

zd Echo24

Generál amerického boje za nezávislost, polský rodák Casimir Pulaski, byl buď žena, nebo intersexuál, tvrdí vědci. To, že jeho kostra nese výrazné ženské prvky, zjistili vědci už před dvaceti lety, až nyní se jim však podařilo díky analýze DNA potvrdit, že jde skutečně o tělo generála, který je považován za válečného hrdinu v USA i v Polsku. Informuje o tom server BBC.

Polský šlechtic Pulaski, který roku 1777 bojoval v armádě George Washingtona proti britským jednotkám a údajně mu i zachránil život, se narodil roku 1745 ve Varšavě. Už jako teenager však musel uprchnout do Paříže kvůli tomu, že se angažoval v boji za polskou nezávislost. V Paříží se pak seznámil s jedním z budoucích „otců zakladatelů“ Benjaminem Franklinem, který ho přivedl k boji amerických kolonií proti Británii. V americkém boji za nezávislost pak také roku 1779 zemřel, když byl těžce zraněn při obléhání města Savannah.

Pulaského ostatky byly umístěny pod památník, který ve městě vznikl. Výzkumníci se k nim tak dostali až před dvaceti lety, když byl dočasně odstraněn. Forenzní antropolog Charles Merbs vzpomíná na to, že ho jeho kolegyně Karen Burnsová, s níž ostatky prohlížel, varovala předem, ať se připraví na překvapení. „Šel jsem dovnitř a okamžitě viděl, o čem mluvila. Ta kostra byla tolik ženská, jak jen mohla být,“ řekl Charles Merbs.

Vědcům se tehdy podařilo pouze ověřit, že rozličná zranění na kostře odpovídají ježdění na koni a bojování v bitvě. Dalším krokem mělo být ověření DNA. Ačkoliv se jim podařilo nalézt Pulaského praneteř, technologie tehdy neumožňovala dojít k uspokojivým výsledkům. To se podařilo až nyní, když se jiní vědci rozhodli ke vzorkům vrátit a za pomoci pokročilejších technologií provést testy znovu. Ty potvrdily, že jde skutečně o tělo amerického generála.

Podle vědců existují dvě možná vysvětlení. Tedy že byl Casimir Pulaski ve skutečnosti ženou, nebo že byl intersexuál, tedy jedinec, který může mít navenek pohlavní orgány jednoho pohlaví, avšak jeho vnitřní orgány mohou být pohlaví opačného. Podle statistik OSN je ve světové populaci až 1,7 % intersexuálů.

 

Čtěte dále: Mormoni mění pravidla. Církev nově dovolí křtít děti lesbiček, gayů či bisexuálů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.