1 Fenomén Cimrman

U zrodu skautu stál jakýsi Cimrman, píší Britové o něčem, co se v české kotlině už dávno tušilo...

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Česká hra na univerzálního génia Járu Cimrmana našla nečekanou a úsměvnou oporu v příspěvku britského velvyslanectví v České republice. Ambasáda sdílela fotografii z chlapeckého tábora na jihoanglickém ostrově Brownsea z roku 1907, který se obecně považuje za okamžik vzniku skautingu a jehož se měl zúčastnit i skaut jménem Jerry Cimrman. 

„Za počátek skautingu je považován tábor v Brownsea v roce 1907. Kromě vedoucího Roberta Badena Powella se ho údajně zúčastnil jakýsi Jerry Cimrman,“ napsala britská ambasáda. „Na fotografii bohužel chybí, protože sbíral lopuchové listí,“ končí popisek ke snímku z twitterového účtu Historic Newspapers. Příspěvku si rychle povšiml i český Junák. „111 a půl roku nám to tajili, ale nakonec MI6 otevřela královské archivy a je to venku! Sdílejte to, než to smažou!“ uvedli v nadsázce na svém facebookovém profilu čeští skauti s parafrází hlášky z divadelní hry Němý Bobeš, že Cimrman šel na listí. 

Skauting vznikl v roce 1907 v Anglii na základě myšlenek zakladatele Roberta Baden-Powella, tábor na ostrově Brownsea v zálivu u města Poole v anglickém hrabství Dorset se považuje za jeho počáteční bod. Baden-Powell si zde chtěl v praxi otestovat základy junáctví, které později popsal ve své knize Scouting for Boys. Akce se zúčastnila asi dvacítka chlapců, kteří si během týdne vyzkoušeli táboření, opracování dřeva či zápasení a naučili se dávat první pomoc.

Hnutí se postupně šířilo do dalších států a bylo také ovlivňováno dalšími osobnostmi. K nám skauta přinesl Antonín Benjamín Svojsík, o jeho rozvoj se zasloužil spisovatel Jaroslav Foglar.

Čtěte také:  Skauti přivezli do republiky rychlíkem z Lince betlémské světlo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.