„V té kampani se toho řekne.“ Dostálová nevylučuje, že ANO osloví SPD

SLOŽENÍ NOVÉ VLÁDY

„V té kampani se toho řekne.“ Dostálová nevylučuje, že ANO osloví SPD
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Foto: Jan Hrdlička
1
Domov

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) úplně nevyloučila povolební spolupráci s hnutím SPD. Podle predikcí finálních výsledků agentury STEM by totiž hnutí ANO vyhrálo volby jen s těsným náskokem před druhou koalicí Spolu a třetími Piráty se Starosty. Muselo by tak oslovit teoreticky poslední subjekt, který by ještě pronikl do sněmovny, SPD Tomia Okamury. Podle Dostálové to není vyloučeno, jde především o programové shody.

Podle STEM by hnutí ANO bralo 27,75 procenta hlasů, na druhém místě by se podle odhadu umístila koalice Spolu s 26,44 procenty. Na třetím místě by měla s odstupem skončit další koalice Pirátů a Starostů, se ziskem 15,01.

„Pokud by to takto dopadlo, tak je to vítězství ANO ve volbách. Věřím tomu, že jsme pak všichni schopni sednout si za jeden stůl a chovat se státotvorně. Měli bychom všichni hájit zájmy České republiky a takovým zájmem je mít brzy stabilní vládu,“ sdělila ministryně deníku Echo24.

Dolní komoru by pak doplnilo už jen SPD s 10,01 procenty, pod čarou by skončili i sociální demokraté s 4,99 procenty. Obě koalice už přitom spolupráci s hnutím premiéra Andreje Babiše odmítli, předsedovi vlády by tak k oslovení zbývalo jen SPD. Dostálová takovou možnost úplně nevyloučila. „To jsou otázky spíše na pana premiéra, ne na mě. Na druhou stranu, v té volební kampani se toho spoustu řekne, ale pak je třeba zchladit hlavy, sednout si k jednomu stolu a probrat programové priority,“ řekla.

Babiš nicméně spojení s SPD ještě těsně před volbami odmítal. „Pan Okamura říká, že s ANO jedině bez Babiše. My jsme spolupráci s touto stranou odmítli už v roce 2017,“ uvedl kupříkladu pro Právo.