Za Piráty budou do senátu kandidovat Michálek, Wagenknecht a Tylová

VOLBY DO SENÁTU

Za Piráty budou do senátu kandidovat Michálek, Wagenknecht a TylováNOVÉ
Lukáš Wagenknecht Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

Za Piráty budou v metropoli kandidovat do Senátu Libor Michálek, Lukáš Wagenknecht a Eva Tylová. Strana o tom informovala v tiskové zprávě. Michálek je senátorem od roku 2012 a mandát bude obhajovat. Někdejší ředitelka České inspekce životního prostředí Tylová se o místo v Senátu neúspěšně pokoušela už v roce 2005 za Zelené. Bývalý náměstek ministra financí Wagenknecht bude letos kandidovat poprvé.

Na podzim budou voliči nové senátory vybírat ve čtyřech z deseti obvodů, na které je metropole pro senátní volby rozdělena. Piráti zatím kandidáty v primárkách vybrali ve třech obvodech, a to v Praze 2, Praze 8 a Praze 12. Obvody pro senátní volby zahrnují nejen městské části, po kterých jsou pojmenovány, ale širší území. Pro obvod Praha 4, kde se bude na podzim rovněž volit, zatím strana kandidáta nevybrala. Primárky se tam uskuteční v dubnu. Svou kandidaturu v tomto obvodu již ohlásil neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš.

V obvodu Praha 2 se do pirátských primárek přihlásil další neúspěšný prezidentský kandidát, lékař a aktivista Marek Hilšer. Dostal se do druhého kola, kde však straníci dali přednost dosavadnímu senátorovi Michálkovi. Ten není členem Pirátské strany, i když za ni byl zvolen. „Marka Hilšera jsme sice podpořili v prezidentských volbách, jeho záměry v horní komoře Parlamentu nám ale nejsou zcela jasné,“ uvedl místopředseda pražských Pirátů Vít Šimral.

V Praze 8 se o křeslo bude za Piráty ucházet ekonom a bývalý státní úředník Wagenknecht, který v letech 2014 a 2015 působil jako první náměstek ministra financí. Po sporech s tehdejším ministrem financí a dnešním premiérem Andrejem Babišem (ANO) a tehdejší ministryní pro místní rozvoj a dnešní šéfkou resortu obrany Karlou Šlechtovou (ANO) byl odvolán. Dnes vede think tank Good Governance, která se věnuje transparenci a dodržování principů právního státu ve veřejné správě. V primárkách Wagenknecht porazil například Hayata Okamuru, bratra předsedy SPD Tomia Okamury. Nyní za Prahu 8 v Senátu zasedá bývalá ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS).

V Praze 12 a okolí bude o křeslo usilovat bývalá členka Zelených Tylová. Kromě pozice šéfky České inspekce životního prostředí v minulosti zastávala také funkce náměstkyní ministra životního prostředí a místostarostky Prahy 12. Za Prahu 12 nyní v horní komoře od roku 2006 zasedá Tomáš Grulich (ODS). V obvodu plánuje kandidaturu třetí z neúspěšných prezidentských kandidátů Pavel Fischer.

Senátní volby se budou konat letos na podzim společně s komunálními a vyměňovat se v nich bude jako vždy třetina senátorů. Volit se bude celkem ve 27 volebních obvodech v celé republice.


Čtěte dále: Ryan ocenil Česko za gesto vůči Rusku. Očekává i vydání Nikulina do USA

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.