1 VANDALISMUS

Švehlova busta skončila ve strouze. Hradní mluvčí to označil za odporný čin

, , NOVÉ

Témata: ,

Na Praze 15 někdo poškodil bustu bývalého československého premiéra Antonína Švehly. Sundal ji z podstavce a zahodil ji do nedaleké strouhy. Informaci potvrdila radnice Prahy 15 i městská policie.

Městská policie jednala podle mluvčího Jana Čiháka na oznámení. Vyslaná hlídka zjistila, že se zakládá na pravdě. „Informovala nás městská policie, že při obchůzce zjistila, že památník není na podstavci. Policisté obhlédli okolí a zjistili, že je v nedaleké strouze,“ řekla Pavlína Nejedlíková z kanceláře starosty.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček o případu informoval na svém Twitteru. „Odporný čin, který řeší policie, byl proveden v krátké době po oznámení, že pan prezident 28.10. udělí Antonínu Švehlovi vyznamenání,“ napsal Jiří Ovčáček a dodal, že věří, že to nebylo motivací vandalů.

Vzhledem k tomu, že došlo k poškození majetku, případ převzala státní policie. „Zatím není stanovena výše škody. Musíme zjistit, jak moc je to poškozené a to musí určit znalec,“ dodala Pavlína Nejedlíková.

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Slovenska oznámil, že při příležitosti stého výročí vzniku Československa (ČSR) někdejšího československého premiéra Antonína Švehlu (1873-1933) vyznamená. Zeman to řekl po schůzce se svým slovenským kolegou Andrejem Kiskou, se kterým cestoval historickým vlakem z Hodonína do slovenských Topoľčianek.

Statkář a politik Antonín Švehla (1873-1933) byl dlouholetým předsedou Agrární strany a předsedou tří československých vlád (1922-1925, 1925-1926 a 1926-1929). Ve 20. letech měl podle historiků pověst mistra zákulisních jednání, jeho hlavní politickou devizou byla schopnost jednat s lidmi. 
Politicky se začal angažovat v 90. letech 19. století, kdy byl aktivní ve Sdružení českých zemědělců (od roku 1899 přeměněno v Agrární stranu). V čele Agrární strany byl již od roku 1909 (až do své smrti v roce 1933). Právě tento hostivařský sedlák učinil z agrárníků nejsilnější předválečnou českou politickou stranu.


Čtěte dále: Babišova atomová koalice. Začíná mocenský boj o obří investici

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.