1 kandidát na ministra zahraničí

Zeman o Petříčkovi: Sejdu se s ním, když mi ho premiér přivede

NOVÉ

Témata: , ,

Prezident Miloš Zeman na středečním jednání vlády se členy kabinetu nemluvil o úterním návrhu ČSSD, aby se ministrem zahraničí stal dosavadní náměstek Tomáš Petříček (ČSSD). Řekl to při odchodu ze zasedání vlády v Hrzánském paláci. S Petříčkem se sejde, pokud mu ho premiér Andrej Babiš (ANO) přivede. Nominant ČSSD na šéfa diplomacie byl ve středu na zasedání vlády přítomen jako zástupce ministerstva zahraničních věcí.

Petříček v úterý uvedl, že se chce v nejbližší době sejít s Babišem a se Zemanem a bude chtít znát jejich názor na svou případnou účast ve vládě. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček předpokládá, že Zeman bude o věci mluvit s Babišem. Očekává, že příležitost k tomu bude na schůzce prezidenta s premiérem 2. října v Lánech.

Zeman ve středu řekl, že na jednání kabinetu, kterého se účastnil, o nominaci Petříčka řeč nebyla. Na dotaz, jestli se s kandidátem na ministra sejde, uvedl: „Samozřejmě, jako s každým kandidátem, pokud mi ho pan premiér Babiš přivede.“

Petříček byl ve středu na zasedání vlády jako zástupce ministerstva zahraničních věcí, uvedl Babiš na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Se šéfem ČSSD Janem Hamáčkem mluvili o termínu případné schůzky. „Budou mít termín, ale ještě není stanoven,“ konstatoval s tím, že Zeman ve středu odjíždí do Německa a Petříčka příští týden čeká cesta do OSN.

ČSSD v červnu navrhla za šéfa diplomacie svého europoslance Miroslava Pocheho, Zeman ho ale odmítl. Zdůvodnil to mimo jiné Pocheho postojem k migraci. Vedení ministerstva zahraničí dočasně převzal Hamáček. V úterý oznámil, že do čela ministerstva navrhne Petříčka, který byl v minulosti Pocheho asistentem v Evropském parlamentu a od srpna je náměstkem ministra zahraničí.

Nominaci „neznámého“ Petříčka na tak důležitý post hojně kritizovaly opoziční strany.

Čtěte také: Ministrem zahraničí Petříček? Ostuda a ponížení, míní Schwarzenberg

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.