Bouře proti policejní brutalitě. Policie zatkla černošského zpravodaje CNN
POLICEJNÍ BRUTALITA
Protesty proti policejní brutalitě zachvátily v noci na pátek řadu amerických měst. V Minneapolisu ve státě Minnesota, kde protesty kvůli smrti zatýkaného černocha George Floyda trvají už tři dny, demonstranti zapálili policejní stanici a policie při živém vstupu zatkla černošského zpravodaje CNN. Ministr spravedlnosti státu Minnesota Keith Ellison předpokládá, že policisté zasahující proti Floydovi budou obviněni. To následně prohlásil i guvernér Minnesoty Tim Walz, který očekává rychlé a spravedlivé řešení. Policista, který klečel Floydovi na krku, byl zadržen, informovala americká CNN.
V Louisville v Kentucky, kde lidé zase demonstrovali za spravedlivé vyšetření smrti černošky Breonny Taylorové, kterou v březnu v jejím domě zastřelil policista, bylo postřeleno nejméně sedm lidí. Protesty reagující na Floydovu smrt se konaly také v Chicagu, Los Angeles, Memphisu nebo v New Yorku, kdy bylo zadrženo nejméně 70 lidí. Při nepokojích a rabování bylo podle televize CNN zničeno zhruba 170 podniků. Zároveň pokračoval konflikt prezidenta Donalda Trumpa se společností Twitter.
Trump v příspěvku na twitterové sociální síti uvedl, že „kriminální živly" v Minneapolisu zneuctily Floydovu památku, a za rabování pohrozil střelbou. Společnost Twitter uvedla, že příspěvek glorifikuje násilí, což je proti jejím pravidlům, v zájmu informovanosti veřejnosti jej ale nestáhla.
V noci do budovy policejní stanice v Minneapolisu, která byla dříve evakuována kvůli protestům, vtrhl rozzuřený dav a objekt zapálil. Zpravodajský web BBC v této souvislosti uvedl, že nepokoje pokračovaly, přestože guvernér na místo vyslal stovky příslušníků národní gardy. Lidé na twitteru i zadržený a později propuštěný novinář CNN nicméně poukazují na to, že garda v ulicích v noci vidět nebyla.
Guvernér Minnesoty Tim Walz aktivoval gardu ve čtvrtek odpoledne, kdy jí za úkol stanovil chránit pokojné demonstranty, veřejnost a obchody. Garda ještě ve čtvrtek na twitteru informovala, že je u hasičů v Minneapolisu, které je připravena chránit. Je to poprvé od roku 2008, kdy byla garda v Minnesotě povolána k uklidnění nepokojů.
Policie v Minneapolisu při živém vstupu bez zdůvodnění zatkla černošského zpravodaje televize CNN Omara Jimeneze a spolu s dalšími třemi členy štábu ho odvedla v poutech. Zpravodaj předtím v reportáži poukazoval na zatčení demonstranta, následně ho obklíčila skupina bělošských policistů v plynových maskách. „Pokud chcete, můžeme se přesunout," řekl novinář policistům. „Jdeme vám z cesty," dodal s tím, že policisté rozháněli protesty, a spolu s kolegy se proto přesunul dál. Následně ho ale policisté zatkli. Později novináře i na zásah guvernéra Walze policie propustila.
Ředitel CNN Adam Zucker poté mluvil s guvernérem Minnesoty Timem Walzem, který se za zatčení zpravodaje a dalších členů štábu omluvil, a řekl, že dohlédne na jejich okamžité propuštění. CNN zatčení označila za porušení prvního dodatku ústavy s tím, že novinář pouze dělal svou práci.
Prezident Trump dříve na twitteru situaci ve městě ostře kritizoval a pohrozil tvrdým zákrokem. "Právě jsem mluvil s guvernérem Timem Walzem a řekl mu, že za ním pevně stojí armáda. Nastanou-li potíže, převezmeme kontrolu, ale když začne rabování, začne střelba," napsal na twitteru šéf Bílého domu.
Společnost Twitter k příspěvku uvedla, že porušuje její pravidla, jelikož "glorifikuje násilí", tweet ale nesmazala s tím, že "může být v zájmu veřejnosti, aby zůstal dostupný". Tweet lze vidět až po rozkliknutí, poté, co se objeví upozornění twitteru. Společnost krok zdůvodnila tím, že chce zabránit tomu, aby tweet inspiroval lidi k páchání násilí. Trump také kritizoval minneapoliského starostu Jacoba Freye za "naprosto neschopné vedení". Ten se proti tomu vzápětí ohradil. Po několika hodinách Trump na twitteru napsal, že společnost Twitter nedělá nic, pokud jde o "lži a propagandu" Číny a krajně levicových demokratů. Twitter pak obvinil z cenzury republikánů a konzervativců a pohrozil mu regulací.
….These THUGS are dishonoring the memory of George Floyd, and I won’t let that happen. Just spoke to Governor Tim Walz and told him that the Military is with him all the way. Any difficulty and we will assume control but, when the looting starts, the shooting starts. Thank you!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 29, 2020
Nejnovější komentář Twitteru k Trumpovu příspěvku je hojně citovaný mimo jiné s ohledem na předchozí podobné výhrady společnosti, na které prezident reagoval podrážděně. Ve čtvrtek Trump nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Učinil tak poté, co společnost Twitter označila několik jeho zpráv za nepřesné. Prezident při podepisování nařízení označil chování Twitteru za "politický aktivismus". Velké internetové platformy podle něj mají „nekontrolovanou moc" omezovat a cenzurovat.
Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel. Floyda se snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze podle The Guardian zaplatit padělaným šekem. Jiná média uvádějí jako důvod zásahu padělanou bankovku či podezření z padělatelství. Podle policejní zprávy se vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Čtyři zúčastnění policisté byli propuštěni z policejních sborů, ale nebyli zatčeni ani obviněni.
Ministr spravedlnosti státu Minnesota Keith Ellison, který je z titulu funkce i generálním prokurátorem, očekává, že policisté budou obviněni. „Doufám, že to bude brzy," uvedl s tím, že je to v kompetenci jiných úřadů. „Snaží se být opatrní. Snaží se ujistit, že případ bude jasný a neprůstřelný," dodal. Podle CNN byl policista, který klečel Floydovi na krku, zadržen. Uvedla to s odkazem na prohlášení zástupce zodpovědného úřadu.