Týdeník Echo: Třicetiprocentní Babiš, Staříci před Českými lvy a Slovensko před volbami
TÝDENÍK ECHO
Profil předsedy české vlády na obálce nového čísla Týdeníku Echo je první ilustrací k analýze Petra Holuba nazvané Třicet procent navždy?. S režisérem Martinem Duškem a scenáristou Ondřejem Provazníkem, tvůrci filmu Staříci, si povídal Jiří Peňás, jenž se v této roční době vydal do poměrně neobvyklé destinace: k Balatonu. Esejem Řeka pod řekou přispěl Václav Cílek.
Petr Holub si všiml, že také na Litvě měli svého Babiše: „Jako každá jiná země střední či středovýchodní Evropy zažívá také Litva dobrodružné období a zajímavá je hlavně tím, že se její politické spektrum nejvíc podobá tomu českému. Volby tam vyhrál na podzim 2016 suverénně oligarcha Ramūnas Karbauskis, vzorný potomek rodiny komunistického funkcionáře, který dokázal na dotacích vybudovat zemědělsko-chemicko-potravinářský holding Agrokoncernas, stal se desátým nejbohatším Litevcem a ovládl tradiční Rolnickou stranu. Po vítězných volbách složili rolníci vládu se sociálními demokraty a do jejího čela oligarcha dosadil svého chráněnce, policejního ředitele a bojovníka s korupcí jménem Saulius Skvernelis. Preference jeho strany se první měsíce po volbách spolehlivě držely nad třiceti procenty. Až na pár detailů a nezvyklé koncovky jmen protagonistů to odpovídá poměrům, jaké v Česku zavládly po volbách roku 2017.“ A jak to dopadlo? Jinak, než si Karbauskis přál.
„Kolik dostanou Staříci Českých lvů?“ pálí Jiří Peňás hned první otázku na tvůrce Staříků. Martin Dušek odpovídá klidně a vtipně: „Máme deset nominací, tak snad nějaká vyjde. Hodně bychom stáli o Lva za hudbu. Pikantní je, že v našem filmu žádná hudba není.“ A Ondřej Provazník dodává: „Je tam jenom na závěr pod titulky krásná skladba od Miroslava Srnky a Matouše Hejla, té bychom to přáli. Jinak jsou tam jenom úryvky skladeb z databanky. Komponovaná pro film je jenom ta skladba na závěr. Jinak v našem filmu převládá ticho. Ale v každém případě by si to oba skladatelé zasloužili. Jinak si myslíme, že šanci by měli mít herci, tedy Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička.“
Pro rozhovor s Markem Maďaričem, někdejším ministrem kultury na Slovensku, se Daniel Kaiser vypravil do Bratislavy. Člověk, který už politické ambice nemá, a je proto ve svých odpovědích velmi otevřený, vykresluje ve svých odpovědích velmi plastický obraz politické přítomnosti i nedávné minulosti našich východních sousedů.
Týdeník Echo najdete už nyní na EchoPrime nebo zítra na prodejních stáncích. Zakoupit si je můžete ZDE.