1 Pamětní dvacetikoruny táhnou

Na dvacetikoruny s TGM a Benešem se stálo hodiny. Někteří se nedočkali

, NOVÉ

Témata: ,

První den, kdy si zájemci mohli vyměnit pamětní dvacetikoruny s portréty zakladatelů Československa, se před centrálou České národní banky v Praze Na Příkopě vinula dlouhá fronta. Projít kolem ní trvalo přibližně dvě minuty. Celkově si pro speciální mince ke 100. výročí vzniku republiky přišlo několik tisíc lidí, zdaleka ne na všechny se však dostalo. ČNB ubezpečuje, že mince budou k dostání v pobočkách banky i v následujících dnech.

Zájemci na upomínkové předměty čekali i několik hodin. „ČNB těší, že se jí podařilo dvacetikorunami s portréty tvůrců státu, které jsou jedním z jejích příspěvků k 100. výročí založení Československé republiky, oslovit veřejnost. Nápor zájemců v případech takovýchto mimořádných emisí (a to obzvlášť v první den, kdy jsou k dostání), je přirozený,“ napsala na dotaz deníku Echo24 mluvčí banky Markéta Fišerová.

Podle ní ale banka během středy na svých sedmi stanovištích odbavila maximálně pár tisíc kusů. Neobává se tedy, že by se na všechny nedostalo. Do oběhu se totiž dostane celkem 600 tisíc nových mincí, 200 tisíc od každého motivu. Jeden z nich zobrazuje prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, druhý jeho nástupce Edvarda Beneše a třetí generála Milana Rastislava Štefánika. Podobizny tří státníků nahrazují obrázek svatého Václava na koni. Na nových mincích zůstává stejná lícní strana s českým lvem a letopočtem. Vzhledem k popularitě stanovila ČNB limit na tři kusy mincí od každého vzoru na osobu, s mincemi se poté dá běžně platit za zboží i služby.

Lidé si nicméně budou moci mince opatřit i později. „Tyto dvacetikoruny si budou moci lidé zakoupit ještě v prvním čtvrtletí příštího roku, a to v mimořádné sadě šesti příležitostných oběžných dvacetikorun společně s 20 Kč mincemi nesoucími portréty tvůrců čs. měny,“ dodala mluvčí pro Echo24.

Na konci ledna příštího roku centrální banka plánuje vydat další dvacetikoruny v omezeném množství, a to při příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska. Tentokrát budou mít mince na rubové straně portréty Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše. „S detaily vydání této sady bude veřejnost seznámena, jakmile o nich bude rozhodnuto,“ informovala Fišerová.

Čtěte také: Do oběhu jdou slavnostní dvacetikoruny. Lidé dostanou od každé jen tři kusy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.