Hledají se tisíce IT specialistů
Nastupují sítě páté generace
Poptávka po kvalitních IT odbornících nepřestává. Jedním z důvodů je současná situace na trhu práce, která nahrává specialistům a zájemcům z oboru výpočetní techniky. Skoro v každé firmě se pracovníci v IT stávají horkým zbožím pro konkurenční společnosti. Za poslední dekádu prošel obor informačních technologií neuvěřitelným posunem, který nekončí. Naopak, doba neustále zrychluje a rozsáhlá digitalizace nám ukazuje, že o pracovníky v tomto oboru se ještě strhne velká bitva.
Téměř každý měsíc se objevují zprávy o tom, že existuje velký nedostatek IT odborníků. V minulém roce odcházelo z vysokých škol do pracovního poměru na šestnáct set nových absolventů. Podle údajů platformy IT SPY je ovšem poptávka po dalších patnácti tisících odbornících, kteří se dají nazývat elitními IT specialisty. Kdyby se zájem firem podařilo uspokojit, získalo by práci v oboru na sto tisíc (!) dalších uchazečů. Společnosti, pro které jsou IT obory klíčové, proto navazují spolupráci přímo s univerzitami. Tento krok má pomoci k tomu, aby lidé v oboru zůstali a aby našli okamžitě své využití. Velká provázanost společností se školami se ukazuje jako velmi účinná. Tuzemské společnosti nejčastěji shánějí vývojáře, programátory, testery nebo QA inženýry. „Rostoucí orientace na automatizační projekty napříč obory způsobily zvýšenou poptávku po IT specialistech a odbornících nového typu. V tuto chvíli jde nejčastěji o specialisty na RPA (robotická procesní automatizace) či AI (umělá inteligence), například návrháři či trenéři robotického softwaru, do budoucna však budou mezi nejžádanější pozice patřit datoví vědci a analytici, experti na digitální transformaci, správci sociálních médií a digitálního obsahu a specialisté na zákaznickou zkušenost,“ uvedl ředitel ABSL Jonathan Appleton.
Žádaná kyberbezpečnost
Neméně důležití jsou také specialisté v kyberbezpečnosti, kteří své uplatnění nacházejí velmi snadno. Třetina společností má kvůli absenci odborných IT specialistů velké problémy s budováním bezpečnosti. Přes 40 procent společností se navíc v roce 2017 stalo terčem DDoS útoků. Velká díra na trhu nahrává spíš hackerům, jejichž vynalézavost je neustále větší. Studie Cisco 2018 Annual Cybersecurity Report uvádí, že útoky hackerů jsou směřovány na zařízení internetu věcí (IoT), která nejsou aktualizovaná. Výzkum také ukázal, že 74 procent organizací v obraně částečně spoléhá na umělou inteligenci a 83 procent na automatizaci. Zcela automatizaci věří v 39 procentech podniků a v 32 procentech firmy důvěřují umělé inteligenci. Jedním z důvodů je právě nedostatečná nabídka IT specialistů. Budoucnost v kyberobraně je nadále lákavá. Společnost Trend Micro totiž odhaduje, že v letošním roce budeme svědky stále sofistikovanějších útoků. Hackeři se pravděpodobně zaměří i na složitá technologická prostředí. Varování putuje právě k IoT, kde je problémem velká propojenost. Trendem v poslední době přitom byly útoky na známé a prověřené služby typu Google Docs, GitHub nebo Dropbox. Průzkum společnosti Kaspersky Lab a B2B International navíc ukázal, že až za 46 procenty bezpečnostních incidentů stojí sami zaměstnanci. Z neopatrných pracovníků jich navíc 40 procent nepřizná, že se jim nějaký bezpečnostní incident vůbec stal.
Nastupující trendy
Budoucí využití specialistů v IT oborech nekončí. Zvyšující se obliba odvětví bude pokračovat stejným tempem, protože se na obzoru objevují stále nové pracovní možnosti. Trendem v nadcházející době bude zejména už zmíněný IoT, který obsahuje pokročilé technologie v oblasti chytrých zařízení, kde dochází ke komunikaci přes internet. Trend IoT není žádná novinka. V některých domácnostech už nyní fungují dálkově ovládané spotřebiče, kamery či senzory. IoT trend však není zaměřený pouze na oblast domácích potřeb. Využití najde i v logistice, zdravotnictví, meteorologii nebo dopravě. Velké množství firem v rámci digitalizace přechází na tento druh technologie, a to v různých odvětvích. Žádanou technologií už dnes je umělá inteligence. Velmi oblíbeným odvětvím je zejména pro firmy, které se snaží držet krok s dobou. Od umělé inteligence si společnosti slibují zkvalitnění některých procesů a také větší konkurenceschopnost na trhu. Výsledky se v oboru umělé inteligence už dostavují. Podle analýzy společnosti Gartner vytvořila v roce 2018 umělá inteligence pro světové podniky hodnotu ve výši 1,2 bilionu dolarů. Za další tři roky by měla hodnota dosáhnout 3,9 bilionu dolarů. Společnost navíc upozorňuje, že do roku 2020 vytvoří tento trend celosvětově 2,3 milionu nových pracovních míst. Převratným trendem bude také nástup nových 5G sítí. Předpověď společnosti Deloitte z minulého roku ukazuje, že novou technologii testuje na dvaasedmdesát operátorů. V letošním roce plánuje pětadvacet společností, že novou síť spustí. V roce 2020 pak dojde k celkovému zdvojnásobení operátorů na síti 5G. Novými trendy však poptávka po IT pracovnících nekončí. V neustále se vyvíjející době se objevují stále nové a nové obory, kde se zkušenosti specialistů nedají ničím nahradit.