Lidé s krevní skupinou A mohou být na koronavirus náchylnější, říkají Číňané
KORONAVIRUS
Čínští lékaři upozorňují, že zřejmě pacienti s krevní skupinou A mají vyšší pravděpodobnost nákazy a mají závažnější symptomatické projevy koronaviru v porovnání s těmi pacienty, kteří mají krevní skupinu 0. Vědci odebírali vzorky více než 2 000 pacientů infikovaných koronavirem SARS-CoV-2 ve Wu-chanu a Šen-čenu, u kterých krevní skupinu pak porovnávali, napsal deník South China Morning Post.
Studii, která byla publikována 11. března na webu medRxiv, vypracovali vědci a lékaři z měst po celé Číně, například Pekingu, Wu-chanu, Šanghaje a Šen-čenu nezávisle na sobě. Lékaři však varují, že při aplikaci studie do klinické praxe existují rizika. Ačkoli vědci uvedli, že studie je opravdu předběžná a pro kvalitnější vyhodnocení je potřeba více času, naléhají na vlády a zdravotnická zařízení, aby zohlednily, při plánování opatření a léčby pacientů zasažených koronavirem, rozdíly v krevních skupinách.
Na základě více než 2 000 vzorků odebraných ve Wu-chanu a Šen-čenu pozorovali vědci rozdíly mezi projevy nemoci COVID-19 u pacientů s krevní skupinou A a krevní skupinou a skupinou 0. Přičemž pacienti s A vykazovali podle vědců vyšší míru infekce a zároveň závažnější projevy nemoci.
Z 206 pacientů, kteří zemřeli ve Wu-Chanu na COVID-19, bylo nositeli krevní skupiny A 85 z nich, což bylo údajně o 63 procent více než 52 úmrtí s krevní skupinou 0. Tento vzorec podle vědců zřejmě fungoval napříč pohlavím a také různými věkovými skupinami.
"Lidé s krevní skupinou A by mohli potřebovat zvláště zesílené prostředky osobní ochrany, aby se snížila pravděpodobnost infikace," napsali vědci v čele s Wangem Sin-kuanem z centra pro výzkum z nemocnice Song-nan na univerzitě ve Wu-chanu. Podle vedoucího týmu potřebují pacienti s krevní skupinou A současně také agresivnější léčbu, uvedl šéf vědeckého týmu pro South China Morning Post.
Kao Jing-taj, výzkumník ze State Key Laboratory of Experimental Haematology v severočínském Ťan-jinu, který se na studii nepodílel, řekl pro stejné médium, že studie by mohla být průkaznější s větším vzorkem pacientů. Ačkoli podle něj vzorek není nejmenší, celosvětově se v současnosti eviduje na 180 000 infikovaných jedinců. Podle něj dalším úskalím studie je absence jasného vysvětlení tohoto jevu.
V České republice je nejčastěji zastoupena krevní skupina A (42 procent ), 0 (39 procent), B (15 procent) a AB (4 procenta), jak uvádí primářka Eva Linhartová z FN v Motole. Na světě je nejčastější krevní typ 0, ale v některých oblastech (například ve Švédsku a Norsku, ale také v České republice) je nejběžnější typ právě A. Typ AB je nejméně častý.