Babiš už nechce bankovní daň, ale dát část dividend do fondu. Banky by přišly o peníze tak jako tak

Zdanění bank?

Babiš už nechce bankovní daň, ale dát část dividend do fondu. Banky by přišly o peníze tak jako takNové 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), aby banky odevzdávaly až pětinu svých dividend do zamýšleného Fondu národního rozvoje, vyvolává více otázek než odpovědí. Premiér totiž neuvedl detaily a není jasné, co přesně chce zavést. V extrémním případě je plán, který Babiš oznámil v České televizi, návrhem na zvýšení daně z dividendy bankám až o dvacet procent, a tedy snížení zisků akcionářů bank. Daň z dividend je nyní patnáctiprocentní. Samotné banky jsou v hodnocení Babišova návrhu opatrné, prý nemají dost informací.

Vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM je nyní v situaci, kdy hledá peníze na zamýšlené investice i na zvyšování různých sociálních dávek. Mezi nimi například navýšení rodičovské. Proto se dá chápat Babišův návrh na přispívání do fondu jako zvýšení daní. Zároveň ale není jasný Babišův výrok z nedělních Otázek Václava Moravce, že o fondu s bankami jedná. To by totiž svědčilo spíš o dobrovolnosti příspěvků do fondu. Povinný a tedy v zákoně zakotvený odvod až pětiny z dividend do fondu by Babiš spíš než s bankami musel projednávat s parlamentem.

Premiér zatím neuvedl podrobnosti svého nápadu. Deník Echo24 se premiéra Andreje Babiše v SMS tázal, zda má být převádění dividend do plánovaného fondu dobrovolné, nebo ne. Neodpověděl ale.

Babišův vztah k bankám definuje jeden důležitý aspekt. Holding Agrofert, dnes zaparkovaný ve svěřenském fondu ovládaném Babišovou manželkou a jeho právníky, má u bank napůjčováno 34 miliard korun. Vyplývá to z poslední výroční zprávy Agrofertu. Deník Echo24 nedávno upozornil, že u trestně stíhaných osob, které jsou navíc politicky exponované, by banky měly rozjet takzvanou compliance. Znamená to požádat o předčasné splacení úvěrů, protože se jejich peníze můžou dostat do ohrožení. Premiér i někteří členové jeho rodiny čelí návrhu na obžalobu v dotační kauze Čapí hnízdo, vinu Babiš dlouhodobě odmítá.

Za nedostatek informací k zamýšlenému fondu Babiše kritizuje opozice. ODS proto považuje návrh za marketingový tah. „Neznám žádné parametry tohoto návrhu. Považuji to za další marketingový nápad jednoho dne, který bude zítra panem premiérem přebit v jiný nápad. Kdyby to myslel vážně, zveřejní detaily plánu. On to vážně nemyslí, pouze se před volbami zkouší, co voliči ještě snesou,“ uvedl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.

Daň ne, fond ano. Banky přijdou o peníze v obou variantách

Babišův návrh je zajímavý v kontextu nedávného plánu koaliční ČSSD. Bankovní sektorovou daň, kterou prosazují sociální demokraté, označil předseda vlády za nesmysl. „Mám jiný návrh, jak získat peníze z bank, aby neodcházely do zahraničí a aby pomohly všem,“ uvedl v neděli Babiš v České televizi s tím, že peníze z dividend hodlá použít na investice. Zmíněných deset až 20 procent je prý jeho představa, na kterou mu banky zatím nekývly, ale jednání budou podle Babiše pokračovat.

V praxi ale, pokud bude příspěvek do fondu povinný, půjde o daň, ačkoli se tak nebude jmenovat. Na to upozornila i ČSSD na svém Twitteru. „Takže hnutí ANO odmítá náš návrh bankovní daně, ale chtějí, aby banky povinně platily 20 procent z dividend do státního fondu? A co jiného než zdanění bank to je? A to se tedy neprojeví v bankovních poplatcích?“ uvedla strana.

Opatrné banky

Samotné banky jsou v hodnocení plánu opatrné. Česká bankovní asociace pouze uvedla, že na otázky, zda s návrhem souhlasí, či ne, je brzy. „V tuto chvíli lze určitě jen říci, že si ceníme toho, že pan premiér přemýšlí o tom, jak investovat pro budoucí prosperitu ekonomiky. Právě v budoucím růstu je totiž odpověď na to, jak zajistit udržitelnost financování i vládních sociálních programů,“ uvedla za ČBA Monika Petrásková s tím, že debata bude pokračovat.

Jednotlivé banky návrh zatím odmítají komentovat. „Jakákoliv stanoviska k tomuto tématu jsou prozatím předčasná. Na toto téma budou s premiérem a zástupci bank probíhat jednání, diskuze bude tedy ještě pokračovat,“ uvedla například Equabank prostřednictvím své mluvčí Markéty Dvořáčkové. Podobně reagovala i Komerční banka. „V tuto chvíli je na jakékoliv závěry příliš brzy a nechceme se proto pouštět do nepodložených spekulací. Díky za pochopení,“ uvedl za KB Pavel Zúbek.

Lidovým novinám řekl generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon, že je fond přijatelnější než sektorová bankovní daň. „Shodujeme se s panem premiérem na tom, že prosperitu ČR spíše než sektorové daně zajistí investiční spolupráce státu a bank ve strategických oblastech,“ uvedl.

Dále čtěte: Andrej Babiš si na banky nikdy netroufne

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články