„Pracujeme na tom.“ Fiala neupřesnil reakci vlády na zrušená opatření v restauracích
PODNIKÁNÍ ZA COVIDU
Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) ohledně vstupu do restaurací či hotelů ukazuje, že právní prostředí pro řešení pandemie v České republice není dostatečné. Na tiskové konferenci po dnešním jednání to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Další postup kabinetu zatím nechtěl komentovat. Opatření by bylo nenapadnutelné, kdyby už platila novela pandemického zákona, uvedl dnes na plénu Sněmovny ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Restauratéři očekávají, že vláda opatření nezruší, ale povolí vstup do podnikům lidem, kteří se prokážou negativním testem na covid.
NSS zrušil v aktuálně platném opatření povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Zásah soudu je časově odložený o sedm dní. Poté budou moci využívat stravovací a ubytovací zařízení všichni lidé, kteří aktuálně nevykazují příznaky onemocnění, včetně neočkovaných proti covidu-19. Do té doby má ministerstvo zdravotnictví prostor reagovat na rozhodnutí soudu, které je dostupné na úřední desce.
Dosud mohou do restaurací a hotelů jen očkovaní a také lidé, kteří v posledním půlroce prodělali covid-19. PCR testem se smějí prokázat jen dospělí s kontraindikací k očkování.
Rozhodnutí podle Fialy ukazuje to, že je správné, že se vláda snaží prosadit ve Sněmovně novelu pandemického zákona. Její projednávání od úterý blokovalo opoziční hnutí SPD. Novela podle Fialy reaguje mimo jiné na předcházející rozhodnutí soudů ohledně zrušení některých protikoronavirových opatření.
„Co je asi nejpodstatnější, že právní prostředí, které máme pro řešení pandemie v České republice a které nám připravila předcházející vláda, není dostatečné a že musíme ještě dál pracovat na tom, aby dostatečné bylo,“ doplnil premiér.
Naprostá většina opatření, která nová vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, podle Fialy obstála a nebyla zpochybněna. Dané opatření bylo až na jeden detail připraveno minulou vládou ANO a ČSSD a nový kabinet jej pouze prodloužil, poznamenal. „Ale nechci naši vládu z toho vyviňovat. Pokud se udělala chyba, budeme na ni adekvátním způsobem reagovat,“ dodal Fiala.
Pro podnikatele je to satisfakce, podnikání to ale nepomůže
Asociace hotelů a restaurací (AHR) nepředpokládá, že vláda zruší současná opatření, měla by ale vrátit alespoň možnost prokázat se negativním testem, řekl dnes prezident asociace Václav Stárek.
AHR musí odůvodnění soudu detailně prostudovat, nutné je také počkat na reakci ministrů. „Již dříve jsme uváděli, že tímto omezením chce vláda spíše přivést lidi k očkování,“ uvedl Stárek. Nejvyšší správní soud už několikrát vyhověl podnětům proti vládním opatřením. Stárek upozornil, že to bylo vždy se zpožděním a v době, kdy platilo nové nařízení, tedy fakticky nebylo co rušit. „Pro podnikatele je to spíše satisfakce, že vláda jedná nezákonně, podnikání to ale nepomůže. Ministři by se měli poučit a podobná rozhodnutí nevydávat,“ řekl Stárek.
Kroky nové vlády jsou pro podnikatele podle něj velkým zklamáním – stále se jasně nevyjádřila ke kompenzacím. Stárek míní, že je nutné je poskytnout za celou dobu trvání omezení – nemohou se tak týkat jen posledních dvou měsíců loňského roku, nebo se vztahovat pouze na prodejce na vánočních trzích. Omezení nadále trvají, upozornil. Ubytovací služby podle něj evidují za loňský rok pokles tržeb zhruba o 70 procent ve srovnání s předcovidovým rokem, u veřejného stravování propad činí kolem 60 procent. Fixní náklady v těchto oborech přitom činí 60 až 70 procent. Vládní opatření bez patřičné podpory tak podle Stárka znamenají de facto likvidací podnikání.
Vláda chce na kompenzace poskytnout tři miliardy Kč
Vláda chce podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) vyčlenit na kompenzace pro podnikatele částku do tří miliard korun. Týkat se má asi 11.000 podnikatelů, kteří byli omezeni protiepidemickými restrikcemi platnými od 25. listopadu do 26. prosince. Pomoc budou moci čerpat ti, kteří zaznamenali propad tržeb o 50 procent ve srovnání s druhým pololetím roku 2019. Nejvýše budou moci získat od půl milionu do 1,5 milionu korun v závislosti na odvětví. Podporu vláda zatím neschválila, chce ji ještě probrat s profesními svazy. Konečné rozhodnutí by mělo padnout příští týden. Síkela to řekl dnes na tiskové konferenci po jednání kabinetu.
Snahou je podle Fialy podpořit zejména drobné podnikatele, kteří nemají rezervy a výpadek tržeb by je ohrozil na existenci. „Pomoc bude cílená, administrativně nenáročná a snadno dosažitelná,“ uvedl. Týkat by se měla hlavně prodejců na vánočních trzích, organizátorů adventních trhů, cateringu, restaurací, hudebních klubů, cestovních kanceláří a agentur, organizátorů hudebních a sportovních akcích. Ministři uvažují ještě o jedné skupině, Síkela ji ale zatím nechtěl uvést.
Kompenzace budou poskytovány v režimu de minimis, není tak potřeba, aby ji schvalovala Evropská komise, uvedl Síkela. Jeden příjemce nesmí v průběhu tří let čerpat z podpor de minimis více než 200.000 eur (asi 4,9 milionu Kč). „Časově to vidím tak, že někdy do konce února budeme sbírat žádosti a někdy do poloviny, maximálně do konce března se ty peníze budou vyplácet,“ dodal Síkela.
Předchozí vláda připravila pokračování dříve fungujících programů COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. Plošné uspokojení podnikatelů by v tomto případě stálo podle Síkely přes 12 miliard korun. Takovou podporu považuje za nesystémovou.