CNN se rozhodla psát o koronaviru jako o pandemii. Odborníkům navzdory
CNN a koronavirus
Společnost CNN začala používat ve spojení s nákazou nového typu koronaviru termín pandemie. Přestože instituce jako Světová zdravotnická organizace (WHO) ani americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) současnou situaci zatím jako pandemii neoznačily. Podle CNN nicméně už o pandemii jde.
V současné době se pohybuje počet lidí nakažených koronavirem přes 100 000 a tato nemoc způsobila více než 3 000 úmrtí. Tento virus se objevil na všech kontinentech kromě Antarktidy a ve spoustě zemí počet případů stále stoupá.
Specifická kritéria pro pandemii nejsou všeobecně definována, ale existují tři obecná kritéria. Prvním z nich je virus, který způsobuje onemocnění a může způsobit smrt, druhým kritériem je trvalý přenos viru z člověka na člověka a posledním je důkaz o šíření viru po celém světě.
Podle CDC je pandemie epidemie, která se rozšířila po zemích a kontinentech a postihla velké množství lidí, zatímco pouhá epidemie je často náhlý nárůst počtu případů onemocnění nad rámec běžného stavu, který se u dané populace v konkrétní oblasti očekává. Podle Nancy Messonnierové z CDC koronavirus splňuje dvě kritéria pandemie a je možné, že brzy splní i třetí – masivní celosvětové rozšíření nového viru.
Bývalý ředitel CDC Tom Frieden má za to, že koronavirus již je pandemií: „Už několik týdnů bylo jasné, že se z toho pandemie stane a nyní je to skutečnost,“ řekl CNN: „každá komunita v každé zemi se musí připravit, abychom mohli snížit jak zdravotní, tak společenské důsledky. Některé pandemie můžou být mírné a stále není jasné, jak těžké to bude. Jisté je, že starší a zdravotně oslabení lidé by měli podniknout kroky, aby se vyhnuli druhým lidem a snížili riziko nakažení.“
Podle CNN je potřeba se připravit na to, co může přijít – karantény, uzavřené školy, zrušené společenské a sportovní události atd.
Podle WHO se situace lepší, o pandemii se zatím nejedná
Šíření nákazy nového typu koronaviru se dosud zdaleka nezastavilo, situace se ale lepší. V pondělí to v Ženevě podle agentury DPA prohlásil koordinátor krizové pomoci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zároveň varoval, že riziko světové pandemie je nadále velmi vysoké.
„Virus nyní pronikl do tolika zemí, že je hrozba pandemie velice reálná,“ řekl na tiskové konferenci Ghebreyesus. Nákazu dosud oznámila více než stovka států. Zároveň Ghebreyesus ujistil, že infekci je možné vhodnými opatřeními kontrolovat.
Šéfka oddělení WHO pro nové nemoci Maria van Kerkhoveová varovala, že situace se v mnoha zemích ještě zhorší, než se šíření koronaviru podaří zastavit. „Vidíme ale světlo na konci tunelu,“ dodala. Jako příklad zmínila Čínu, která hlásí výrazné snížení počtu nových případů.
Celosvětovou pandemii WHO zatím naposledy vyhlásila v červnu 2009 kvůli šíření takzvané prasečí chřipky, viru A(H1N1), který zabil na 18.500 lidí.