Debata CEVRO: Biden získá většinu hlasů voličů, ale Trump bude mít většinu volitelů
VOLBY USA
Jay Footlik za Demokratickou stranu kdysi kandidoval do Kongresu, za posledních téměř 30 let se za ni angažoval v mnoha volebních kampaních, např. pro Billa Clintona nebo Johna Kerryho. V případě B. Clintona pak v Bílém domě sloužil jako jeho poradce pro domácí a zahraniční politiku, ve které se dlouhodobě specializuje zejména na oblast Blízkého východu. Rick Smotkin je přesvědčeným republikánem, pracoval pro International Republican Institute, jako poradce se podílel na mnoha volebních kampaních členů Republikánské strany, pracoval pro Rudyho Giulianiho během jeho působení ve funkci starosty New Yorku nebo pro senátora Johna Ashcrofta.
Oba jsou znalci poměrů ve svých stranách a díky svému vhledu do politických poměrů ve Washingtonu, D.C. již mnoho let budují úspěšnou kariéru v lobbingu. Třiačtyřicet dnů před volbami, 21. září se o své pohledy na předvolební situaci v USA podělili s účastníky online debaty, kterou uspořádal CEVRO Institut.
Jen pár dní před konáním debaty zemřela ikona amerického boje za rovnoprávnost a soudkyně Nejvyššího soudu USA Ruth Bader Ginsburgová. Volební kampaň republikánů i demokratů tím získala zcela nový impuls a nominace a proces schválení jejího nástupce Senátem (pozn. debata se uskutečnila ještě před oznámením nominace Amy Coney Barrettové) se stane tématem, které bude předvolební kampani dominovat. Na tom se demokrat Footlik i republikán Smotkin shodli. Oba se také přiklonili k tomu, že to před volbami posílí pozici prezidenta Trumpa. Mediálně ho nebude oslabovat jeho nezvládnutí boje s pandemií, navíc se mu podaří tímto tématem více zmobilizovat svou voličskou základnu. A to včetně sociálních konzervativců, kteří Trumpa nemusí, ale přiznávají mu kredit za jeho nominace, kterými americkou justici posunul k více konzervativní pozici. Stratégové obou politických stran ve Washingtonu teď řeší optimální načasování procesu schvalování nominace na Nejvyšší soud. V diskusi zazněly argumenty pro jeho zahájení co nejdříve i pro odsun konečného hlasování v Senátu až po 3. listopadu, kdy se konají volby.
Republikán Rick Smotkin nemá obavy z nejednotnosti republikánských senátorů při schvalovacím procesu, přestože někteří s jeho zahájením ještě před volbami už vyjádřili nesouhlas, například Susan Collinsová z Maine. „Pokud nebude hlasovat pro někoho, kdo je kompetentní a u pravice, republikánů oblíbený, tak ji nezvolí. Maine je tvrdší stát než Colorado, nebude tam jediný republikán, který by jí dal hlas, pokud by hlasovala proti,“ říká Smotkin a upozorňuje také na to, že situace je jiná, než byla v roce 2016, kdy se za B. Obamy na Nejvyšším soudu uvolnilo místo po legendárním Antoninu Scaliovi. Obama neměl dostatečnou politickou sílu svého kandidáta prosadit, protože většinu v Senátu měli republikáni. Poukazuje také na názorové obraty tehdejšího senátora Bidena. V roce 1992 za prezidenta George H. Bushe vystoupil ostře proti nominacím během volebního roku, což mu oponenti vytýkali o čtyřiadvacet let později, kdy naopak bojoval za schválení Obamovy nominace Merricka Garlanda. Teď je ale opět proti. „Šokuje nás, že se politici chovají jako politici. Pokud bychom byli ve stejné situaci, za stejných okolností, měli bychom možná stejné argumenty. Nic nebrání prezidentovi nominovat soudce Nejvyššího soudu během jeho funkčního období a měli bychom to dělat do posledního dechu a posledního okamžiku, než složí přísahu nový prezident,“ uvedl v debatě CEVRO demokrat Jay Footlik.
Diskutovalo se také o dopadu protestů, které v USA vyvolala smrt G. Floyda, a o radikalizaci levicového křídla Demokratické strany vedené členkou Sněmovny reprezentantů Alexandrií Ocasio – Cortezovou (AOC). Demokrat Footlik věří, že voliči Bernieho Sanderse a příznivci radikální levice Bidena podpoří. Rick Smotkin však v debatě upozornil na to, že „Biden a Harrisová musí být opatrní. Protože když budou dělat to, co musí udělat, aby opravdu získali její podporu, odradí střed Ameriky. Jay s tím nejspíš souhlasí, většina této země nemá zájem o AOC, tam názorově naše země není. Aby získali silnou podporu od AOC a křídla Bernieho, budou se jim muset ještě víc přiblížit, a to středovou Ameriku odradí“.
Podle předvolebních průzkumů důvěřují Američané Trumpovi s výrazným náskokem před jeho demokratickým soupeřem, pokud jde o jeho kompetentnost v oblasti ekonomiky. Zde mu za jeho snahu o návrat výroby amerických firem zpět na domácí půdu a za omezení vlivu Číny přiznává kredit i demokrat Footlik. Oba hosté online debaty se pak shodli na tom, že v případě zvolení Bidena čeká Američany s vyššími příjmy zvýšení daní a v rámci boje s klimatickými změnami zvýšení regulací.
Naprostá většina amerických voličů se podle zahraniční politiky nerozhoduje. Trumpovi se však i zde podle Jaye Footlika podařilo dosáhnout některých významných úspěchů, ať už to je navázání vztahů mezi Izraelem a některými arabskými zeměmi, úspěšný útok na Sulejmáního nebo revizi čtvrtstoletí staré obchodní dohody NAFTA (v současnosti USMCA). Pokud by byl zvolen J. Biden, zahraniční politika bude podle jeho názoru více vycházet z konsensu obou politických stran.
Oba v debatě vyjádřili svou skepsi vůči předvolebním prognózám, které v současnosti favorizují bývalého viceprezidenta Bidena. Nejsou podle nich schopné zachytit skrytou podporu Trumpa, zejména umírnění republikáni se často obávají sdílet své volební preference, prognózy navíc často nejsou schopny zachytit I další odchylky při šetření, jak se stalo například v roce 2016, kdy většina předvolebních průzkumů favorizovala Hillary Clintonovou. Volby letos ovlivní kvůli pandemii I rekorní počty hlasů zaslané poštou a ve státech, kde je to možné i nebývalý zájem o předčasné hlasování.
Jeden bude volit Trumpa, druhý Bidena. Oba se ale shodují, že Biden vyhraje většinu hlasů voličů, dokonce s větším náskokem, než měla Hillary Clintonová. Oba ale také 43 dnů před volbami předpovídají, že rozhodující většinu volitelů získá opět Donald Trump. Demokrat i republikán se shodují i v tom, že očekávaný těsný výsledek voleb přinese Spojeným státům nestabilitu a další násilné nepokoje. Povedou se spory o hlasy zaslané poštou, vzhledem k těsnému výsledku se budou hlasy v některých státech přepočítávat a volby nejspíš budou rozhodovat soudy. „Já samozřejmě doufám, že vyhraje Trump. Ale pokud nevyhraje, chci, aby opravdu dostal výprask, protože těsný výsledek voleb pro kteroukoliv stranu bude špatný pro celou zemi. A do hry vstupuje teď ještě Nejvyšší soud. Jedním z důvodů, silných argumentů je: co se stane, pokud zůstane poměr soudců čtyři ku čtyřem? Co se stane, pokud se v této věci rozdělí na dva stejně vyrovnané tábory? Nastane skutečná ústavní krize,“ uvedl v debatě CEVRO Institutu k americkým volbám Rick Smotkin.
Záznam online debaty s českými titulky můžete shlédnout zde:
(Pozn. online debata CEVRO Institutu se odehrála 21. září, tedy 10 dnů předtím, než měl Donald Trump a jeho manželka Melanie pozitivní test na Covid-19.)