VIDEO: Čínská turistka zničila kříž na podporu Hongkongu. „Hanebné,“ odsoudila ji Litva
Číňané o Hongkongu
Litevští představitelé odsoudili počínání čínské turistky, která na známé Hoře křížů zničila dřevěný kříž vyjadřující podporu prodemokratickým demonstrantům v Hongkongu. Hora křížů u litevského města Šiauliai patří k největším turistickým atrakcím v pobaltské zemi a pro Litevce, kteří jsou převážně katolíky, jde i o posvátné místo symbolizující utrpení, naději a neochvějnou víru.
O víkendu upoutalo pozornost veřejnosti – a následně i litevské policie – video zachycující čínskou turistku, která na Hoře křížů vytáhla ze země dřevěný křížek s anglickým nápisem „Sláva Hongkongu!“ a zahodila jej. „Odvedli jsme dobrou práci. Naše vlast je velká,“ prohlásila poté podle serveru Delfi. Na hoře se místo kříže na počest demonstrantů v Hongkongu objevil kříž s nápisem v čínštině: „Doufám, že všichni protestující švábi zemřou. Doufám, že v Hongkongu bude brzy mír.“
繼日本有藍絲搞許願牌後 , 而家搞立陶宛嘅十字架山 pic.twitter.com/OyjkblGKsA
— MinG (@mingtung1230) December 28, 2019
Šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius incident odsoudil jako „hanebný a nečestný akt vandalství“ a přislíbil policejní vyšetřování. K incidentu podle agentury AP nejspíše došlo již předchozí měsíc.
Shameful, disgraceful act of vandalism currently under investigation by Lithuanian authorities. Such behaviour can’t and won’t be tolerated. https://t.co/LgsxPVIiy2
— Linas Linkevicius (@LinkeviciusL) December 29, 2019
Po potlačení protiruských povstání v letech 1831 až 1863 byli litevští povstalci tajně pohřbeni právě na místě, kterému se v současnosti říká Hora křížů. Místní obyvatelé jim tu vztyčili kříže. Na začátku minulého století zde stálo okolo sta křížů. Lidé začali brát horu jako posvátné místo a začali jí říkat Šventkalnis – Hora křížů a proseb. V letech sovětské nadvlády bylo místo několikrát zničeno, ale Litevci ho pokaždé obnovili. V roce 1993 navštívil Horu křížů papež Jan Pavel II., který právě odtud požehnal nejen Litvě, ale celé Evropě. Litevská svatyně křížů se tak stala známou po celém světě.