Muellerova zpráva o ruské kauze bude zveřejněna v půli dubna, část zůstane veřejnosti utajena

VYŠETŘOVÁNÍ TRUMPA

Muellerova zpráva o ruské kauze bude zveřejněna v půli dubna, část zůstane veřejnosti utajenaAKTUALIZOVÁNO
Americký prezident Donald Trump Foto:

FOTO: Facebook/Donald Trump

Svět

Echo24

Zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera o ruské roli v amerických prezidentských volbách bude zveřejněna v polovině dubna, část takřka 400stránkového dokumentu ale zůstane prozatím veřejnosti utajena. Kongresu Spojených států to v pátek dopisem sdělil americký ministr spravedlnosti William Barr, který má zveřejnění zprávy na starosti.

"Každý bude mít brzy možnost si to sám přečíst," napsal Barr v dopise adresovaném justičním výborům Senátu a Sněmovny reprezentantů. Zároveň v něm také sdělil, že je ochoten před oba výbory 1. a 2. května předstoupit.

Utajeny zatím zůstanou části, které by mohly vyzradit zdroje tajných služeb, nedostupné budou také podrobnosti o neuzavřených vyšetřování, o velké porotě a o osobách, které nebyly obviněny.

Kongres by naopak měl zprávu obdržet bez jakýchkoli zásahů, řekl dnes předseda výboru Sněmovny reprezentantů USA pro justici Jerry Nadler. "Jak jsem generálního prokurátora (Barra) informoval v průběhu týdne, Kongres vyžaduje úplnou a kompletní Muellerovu zprávu, bez úprav, stejně jako přístup k důkazním podkladům, a to do 2. dubna. Tento deadline stále platí," citovala Nadlera agentura Reuters.

Na to reagoval lídr republikánů v justičním výboru Doug Collins, podle kterého by předání celé zprávy zvláštního vyšetřovatele Kongresu znamenalo porušení zákona. Collins také kritizoval Nadlera za to, že nepřijal Barrovu nabídku na poskytnutí svědectví začátkem května, ačkoli Nadler řekl, že nabídku zváží.

Ze závěrů Muellerova vyšetřování ministerstvo spravedlnosti zatím vydalo jen čtyřstránkový výtah, podle něhož prezident Donald Trump ani členové jeho volebního štábu před volbami v roce 2016 s Ruskem tajně nespolupracovali. Trump zprávu považuje za očištění svého jména a proti zveřejnění dokumentu nemá námitky.


Čtěte dále: Do pěti let Američané znovu přistanou na Měsíci, oznámil Pence

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.