Likvidační ceny energií. Někteří zákazníci Bohemia Energy teď zaplatí na zálohách i 20 tisíc korun
ÚČET ZA ENERGIE
Lidé, kteří odebírali energie od společnosti Bohemia Energy nyní platí mnohonásobně více na zálohách za plny a elektřinu. Někdy až čtyřnásobně, konkrétně 12, 17 či dokonce 20 tisíc korun měsíčně. Řada z těchto zákazníků končícího dodavatele se o své vyúčtování podělila na sociálních sítích.
Klienti zkrachovalé společnosti spadli k tzv. dodavateli poslední instance (DPI). Tam mohou zůstat maximálně půl roku.
„Dodavatelé poslední instance (DPI) se při stanovení ceny musejí řídit pevnými pravidly. Cena DPI je totiž regulovaná metodou věcného usměrňování, což znamená, že do ní může dodavatel zahrnout jen oprávněné náklady a přiměřený zisk, který pokrývá jeho obchodní riziko. Podle předběžných výpočtů Energetického regulačního úřadu (ERÚ), které v pátek představil na tiskové konferenci, se rizikové přirážky DPI nyní pohybují v jednotkách procent," uvedl Energetický regulační úřad na svém webu. Zároveň vyzval lidi, aby s hledáním nového dodavatele neotáleli. Do systému DPI spadlo v říjnu milion odběrných míst v Česku.
Přesto se některým lidem zvedly zálohy o několik tisíc. Na několik příběhů upozornil například server iDnes. Například mladé matce ze Semil se zvedly zálohy na elektřinu trojnásobně.
„Místo záloh 7,5 tisíce po nás chce ČEZ zálohu na říjen 20,5 tisíce. Už si zařizuju novou stálou smlouvu, kde to bude činit v uvozovkách jenom 11 tisíc, ale i tak počítám, že říjen a listopad finančně nedám, vánoční dárky nebude z čeho nakoupit. Ještě by mohli opět zavřít školy a mám místo v Bohnicích zajištěné,“ řekla serveru devětadvacetiletá matka tří dětí.
O několik zveřejněných složenek se podělil na Facebooku také režisér Jan Tománek. Lidem, kteří například platili měsíčně 2 500 korun, se účet za energie zvedl na 12 250 korun. V komentářích své zkušenosti pak píší další lidé. Například jedné domácnosti se účet za elektřinu zvedl z 3 500 korun na 9 000 korun.
Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila 13. října ukončení činnosti dodávky elektřiny a plynu. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) jde o selhání komerčního subjektu v důsledku spekulací a celoevropského růstu cen energií. Skupina má asi 900 000 odběratelů.
„K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit, je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce. Vždy jsme se pro vás snažili zajistit co nejvýhodnější podmínky, ale tento bezprecedentní nárůst nám to již nadále neumožňuje,“ napsala společnost na svých stránkách. Psali jsme o tom zde.