Děsivé podmínky práce. Přes 40 milionů lidí těží ve světě řemeslně nerosty, často ručně

Děsivé podmínky práce. Přes 40 milionů lidí těží ve světě řemeslně nerosty, často ručněNOVÉ
Svět

Těžba nerostů

Echo24

Více než 40 milionů lidí na celém světě pracuje v řemeslné a drobné těžbě, kde se nerosty včetně zlata, diamantů a kobaltu často dobývají ručně. Vyplývá to ze zprávy Světové banky (SB) a mezinárodní rozvojové organizace Pact. Rozmach drobné těžby, zejména v chudších zemích Jižní Ameriky, Afriky a Asie, v posledních letech způsobil růst poptávky po kovech.

Tyto doly jsou životně důležitým zdrojem příjmů pro komunity, řada z nich ale pracuje mimo zákon a do skal, půdy a řek z nich unikají chemikálie. Pracovní podmínky přitom podle zprávy bývají děsivé. Získané kovy a kameny se často pašují přes hranice, a to i ve velkém a někdy to činí i zločinné organizace.

Světová banka a organizace Pact připouštějí, že o tom, kolik lidí v malých dolech pracuje, moc informací není. Dřívější odhady, které byly neúplné a vycházely ze zastaralých dat, byly výrazně pod zmíněnými 40 miliony.

V drobné těžbě pracuje v jižní Asii 16,3 milionu lidí, z toho 12 milionů v Indii a 9,8 milionu ve východní Asii a Tichomoří, z toho devět milionů v Číně, uvádí zpráva. Dalších 9,9 milionu tam pracuje v subsaharské Africe, zhruba dva miliony v Latinské Americe a Karibiku, 1,9 milionu na Blízkém východě a v severní Africe a 100.000 ve východní Evropě a ve Střední Asii. Třicet procent z celkového počtu jsou ženy.

Čtěte také: Těžba surovin na Měsíci, možnosti prozkoumají ESA a ArianeGroup. I k výrobě paliva k letům do kosmu

K nerostům, které se těží v malých a řemeslných dolech, patří zlato a diamanty, používané pro výrobu šperků i jako investice, uvádí agentura Reuters. Dále je to cín, wolfram, tantal a kobalt, a to pro potřeby průmyslu, výrobu elektroniky a baterií pro elektromobily.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články