Dovolená ve vesmíru se blíží. Američani otevřou hotel na oběžné dráze

Vesmírná turistika

Dovolená ve vesmíru se blíží. Američani otevřou hotel na oběžné drázeNOVÉ
Návrh stanice Aurora Foto:

Foto: Printscreen z Twitteru/ Orion Span

3
Svět
Echo24
Sdílet:

Pokud někoho již omrzely slunečné pláže, poznávací výlety či cestování po exotických zemích, je tu nová možnost turistiky. Společnost Orion Span z kalifornské Silicon Valley totiž přišla s plánem stavby vesmírné stanice Aurora, která bude určena kosmickým turistům. První „dovolenkáře“ by dle plánů společnosti měla stanice přijmout v roce 2022, ale pobyt na ní si budou moci dovolit pouze milionáři, protože celková částka činí téměř v přepočtu 200 milionů korun.

Společnost Orion Span uvedla, že vesmírná stanice Aurora poskytne ubytování pro celkem čtyři vesmírné turisty a dva školené kosmonauty. Stanice bude obsahovat soukromé kóje pro dvě osoby, a její ubytovací část má být přes 13 metrů dlouhá a její průměr má činit přes čtyři metry. Vznášet se bude přibližně 320 kilometrů od povrchu Země. Konstrukci stanice společnost plánuje na příští rok a ke konci roku 2021 by měla být vypuštěna na oběžnou dráhu. První hosty by měla přijímat od roku 2022.

Aurora bude dle prohlášení společnosti naši planetu obíhat každých 90 minut a vesmírní turisté tak budou moci shlédnout hned 16 západů a východů Slunce během jednoho dne. Kromě stavu beztíže si budou moci vyzkoušet různé vědecké experimenty, pěstování potravin ve vesmíru a při návratu na Zemi pro ně bude dle slov výkonného ředitele společnosti Franka Bungera připraveno „uvítání pro hrdiny“.

Potencionální zájemci si však budou muset připravit skutečně veliký finanční obnos. Celková částka za vesmírný trip trvající dvanáct dní totiž činí 9,5 milionu amerických dolarů, což v přepočtu činí téměř 200 milionů korun. Zájemci musí navíc již nyní uhradit 80 tisíc dolarů (více než 1,6 milionu korun), aby si zajistili rezervaci.

Nejednalo by se o první možnost vesmírné turistiky, neboť v letech 2001 až 2009 hostila Mezinárodní vesmírná stanice již sedm „kosmických turistů“. Historicky prvním z nich byl americký podnikatel Dennis Tito, kterého v následujících letech doplnili například zakladatel a šéf zábavné společnosti Cirque de Soleil Guy Laliberté či herní vývojář Richard Garriot, který za dvoutýdenní pobyt zaplatil 30 milionů dolarů.

„Vidět Zemi z oběžné dráhy je hluboce životní zkušenost. Cítíte se nejen osamělí a izolovaní, ale zároveň také zvláštně důverně blízko. Cítíte se více propojen s budoucností naší křehké planety než kdykoliv předtím,“ uvedl Garriot pro NBC News a dodal, že „dostupné destinace ve vesmíru jsou potřeba jak pro výzkum, tak pro soukromé užití.“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Čínské vesmírná stanice ,,Nebeský palác“ shořela nad Pacifikem

Astronaut Feustel vezme s sebou do vesmíru obrázky z Terezína

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články