O problémech musím mluvit, jinak pomáháme extrémistům

Politická aréna

O problémech musím mluvit, jinak pomáháme extrémistům
Obtěžování Foto:

ilustrační foto: Shutterstock

Politická aréna

Tomáš Zdechovský

Je to docela lidský příběh, a proto nechápu tu hysterii kolem něho. Dvacetiletý Afghánec při silvestrovských oslavách v Rakousku sexuálně obtěžoval ženy. Jedna z nich si to však nenechala líbit, dala mu ránu pěstí, a zlomila mu nos. Docela přirozené jednání. Zřejmě to ani nebyl její úmysl, tato reakce ale nebyla bezdůvodná. Jednalo se o pádnou odpověď na nepřípustné chování násilníka. A měla by to být výstraha i pro další podobné jednice, že takové extravagance jsou nepřípustné a pro pachatele to může mít i bolestné následky. Potud vše v pořádku, jenomže jinak si to vyložila rakouská policie, která dotyčnou stíhá pro těžké ublížení na zdraví.

To považuji za absurdní a je vidět, že i pro našeho jižního souseda platí povzdechnutí jednoho bývalého českého soudce, že právo u nás chrání spíše darebáky, než jejich oběti. To je ale špatně, protože až pedantské dbaní na literu zákona vede k dalším křivdám a je to návod delikventům, nebojte se, příště zase obtěžujte ženy, vždyť se Vám nic nestane.  

Další absurditou je, že když jsem na tento případ upozornil, tak mě někteří lidé obvinili z xenofobie, jelikož jsem napsal, že onen výtržník byl Afghánec. Nechápu, co je na tom xenofobního, když napíši prostý fakt, že onen člověk má konkrétní národnost. Jenže takto někteří lidé prostě reagují. Je to jeden z příkladů tzv. politické korektnosti, která ve svém důsledku vyvolává opačné účinky, než její hlasatelé zamýšlejí. A navíc je v tom hodně falešnosti, poněvadž zveřejňování národností podezřelých nebo pachatelů trestných činů bývá nesprávné jen v některých případech.

No a některým zvláště korektním jedincům vadí i to, že se o takových záležitostech vůbec mluví, protože to prý vede k nenávisti. Jenomže vyloučit diskusi o nepříjemných problémech z veřejného prostoru je právě to nejhorší, co může být. V éře webů a sociálních sítí se takové události stejně neutají a naopak to povede k přehánění a nejdivočejším spekulacím. A pokud budou problémy přehlížet politici demokratických stran, tak se jich chopí extrémisté, kteří z nich umí vytěžit politické body.