Co odhalil audit: smlouvu o odměně pro šéfa podepsala Fajtova podřízená

Co odhalil audit: smlouvu o odměně pro šéfa podepsala Fajtova podřízenáNOVÉ
Jiří Fajt Foto:

Foto: Profimedia

Domov

odvolání šéfa národní galerie

voš Echo24

Odvolání Jiřího Fajta z čela Národní galerie hýbe českou politickou scénou. Nevoli části veřejnosti odnesl svou hlavou ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Ministerstvo však dokončilo audit, ze kterého vyplývá, že se v galerii skutečně porušovaly právní předpisy a plýtvaly finance.

Problematickou autorskou smlouvu s Fajtem uzavřela samotná galerie. Z protokolu z kontroly, který má Echo24 k dispozici, vyplývá, že šlo o porušení právního předpisu: „Využil svého postavení k získání majetkového prospěchu, neboť v situaci, kdy mu nebyla Ministerstvem kultury schválena odměna, kterou si navrhl, nechal za peněžní prostředky státního rozpočtu vypracovat smlouvu o vypracování autorského díla a smlouvu licenční, nechal ji za Národní galerii Praha podepsat svou podřízenou, která dle vnitřního předpisu NG k tomu nebyla oprávněna, a nechal si proplatit dílo, kterého vyhotovení nedoložil.“

Smlouva Fajta s jím řízenou galerií byla zveřejněna na portálu Národního elektronického nástroje (NEN). S Fajtem smlouvu za galerii uzavřela jeho kancléřka Eva Giese. Fajtova práce podle smlouvy zahrnovala  mimo jiné „vytvoření dramaturgické koncepce Národní galerie v Praze a výkon odborného autorského dohledu nad jejím uskutečněním, a to zejména pro jednotlivé výstavní projekty konané jako součást oslav připomínajících významná výročí roku 2018 spojená s českou státností.“

Ministerský audit se také zabýval externími smlouvami, které galerie uzavírala na právní služby. Národní galerie měla podle ministerstva porušit zákon o rozpočtových pravidlech. „Nehospodárně, neefektivně a ne účelně vynaložila částku 696 993 Kč,“ říká protokol.

Bývalý generální ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt nevidí v protokolu o kontrole ministerstva kultury v galerii žádné nové informace, které by odůvodnily jeho okamžité odvolání. Poukázal na to, že kontroloři nevarovali před žádným rizikem v případě, že Fajt zůstane ve funkci. Výsledky kontroly zpochybnil také bývalý ředitel ekonomicko-provozní sekce NGP Vladimír Mallát, protokol podle něj svědčí v některých svých částech o účelovosti.

Čtěte také: Volám všechny důchodce, jsem jeden z vás. Babišův PR tým se zaměřil na seniory

Související články