3 Neštěstí v Egyptě

Tragédie na dovolené. Českého turistu usmrtil v Egyptě žralok

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Obětí žraloka se stal v Egyptě stal český turista. Podle informací deníku Echo24 došlo k tragédi ve čtvrtek v letovisku Marsá Alam u Rudého moře. Obětí je údajně muž ve věku 41 let, který byl v Egyptě na dovolené se svou rodinou, manželkou a dětmi. Jeho žena prý také byla svědkem toho, jak mořský dravec na jejího muže zaútočil. 

Rodina vycestovala do Egypta s cestovní kanceláří Exim Tours. Úmrtí turisty potvrdila pro Echo24 mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „Náš konzul byl telefonicky vyrozuměn o tom, že dnes odpoledne zemřel klient cestovní kanceláře Exim Tours následkem útoku žraloka,“ řekla pro Echo24 Lagronová. „Konzul se následně spojil s delegátem cestovní kanceláře, který informoval asistenční službu a přeobjednal rodině letenky z půdního termínu na dřívější.

Případ vyšetřuje místní policie. „Čekáme na její vyšetřování, abychom zjistili, co se přesně stalo a na základě toho mohli dát jednat, například vydat nějaké doporučení turistům,“ dodala mluvčí.

„Napadl ho pravděpodobně žralok v hlubší vodě pod molem,“ sdělil mluvčí Exim Tours Stanislav Zíma. Dodal, že za dvacet let praxe v cestovním ruchu podobný případ nezažil. Rodina zesnulého podle Zímy odmítla pomoc psychologa. Egyptské úřady podle Zímy zadržely v pátek poblíž místa neštěstí obchodní loď s dobytkem, jejíž posádka je podezřelá, že přes zákaz házela uhynulá zvířata do moře.

Marsá Alam je město v jihovýchodním Egyptě jižně od Hurghady. Dříve malá rybářská vesnička je dnes Marsá Alam jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací v celé zemi. 

K útokům žraloků dochází v Egyptě podle české diplomacie poměrně často. Místní úřady v moři vytyčily pásma, kde se nesmí šnorchlovat, pouze potápět, protože pohyb lidí žraloky láká. V žebříčku četnosti smrtelných útoků žralokem na člověka, který vypracovalo Floridské přírodovědné muzeum (FLMNH), figuruje Egypt na 12. místě.


Výběr případů smrtelných útoků žraloka na turisty v Egyptě za posledních 15 let

  1. února 2004 – Nedaleko letoviska Šarm aš-Šajch na břehu Rudého moře napadl žralok Egypťana, který šnorchloval podél pobřeží. Muž na následky zranění zemřel v nemocnici.
  1. června 2009 – Francouzskou turistku, která se potápěla v Rudém moři jižně od města Marsá Alam napadl žralok a smrtelně ji zranil.
  1. a 5. prosince 2010 – Při sérii útoků žraloka na koupající se turisty u letoviska Šarm aš-Šajch byli 1. prosince vážně pokousáni tři plavci z Ruska a jeden z Ukrajiny. Všichni ale útok přežili. Další útok žraloka nastal 5. prosince asi 20 metrů od břehu před hotelem v Šarm aš-Šajchu, zahynula při něm sedmdesátiletá německá turistka.
  1. března 2015 – Německý turista přišel o život nedaleko letoviska Kusír u Rudého moře, když ho napadl žralok. Třiapadesátiletému muži ukousl nohu, zraněný zemřel ještě před převozem do nemocnice.
  1. srpna 2018 – V letovisku Marsá Alam zemřel český turista na zranění, která mu způsobil žralok. Okolnosti neštěstí vyšetřuje egyptská policie. Podle serveru Echo24 je obětí údajně 41letý muž, který byl v Egyptě na dovolené se svou manželkou a dětmi.

 

Čtěte také: Útočník, který ubodal českou turistku, zřejmě nepůjde před soud. Je nesvéprávný

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Přece, ale možná pozdě. Jde o právo České republiky stavět jaderné elektrárny

Echo týdne: Staré pořádky, Blade Runner a ruská vražda ● Rozhovor: Musíme motivovat lidi, aby pracovali co nejdéle ● Esej: Quo vadis, Česko? ● Komentář: Proč se spokojíme s málem ● Fenomén: Když je pár víc než dva

 

Chtěli se mít líp Dlouhý pochod z Vajglova do Břidličné
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.