3 Neštěstí v Egyptě

Tragédie na dovolené. Českého turistu usmrtil v Egyptě žralok

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Obětí žraloka se stal v Egyptě stal český turista. Podle informací deníku Echo24 došlo k tragédi ve čtvrtek v letovisku Marsá Alam u Rudého moře. Obětí je údajně muž ve věku 41 let, který byl v Egyptě na dovolené se svou rodinou, manželkou a dětmi. Jeho žena prý také byla svědkem toho, jak mořský dravec na jejího muže zaútočil. 

Rodina vycestovala do Egypta s cestovní kanceláří Exim Tours. Úmrtí turisty potvrdila pro Echo24 mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „Náš konzul byl telefonicky vyrozuměn o tom, že dnes odpoledne zemřel klient cestovní kanceláře Exim Tours následkem útoku žraloka,“ řekla pro Echo24 Lagronová. „Konzul se následně spojil s delegátem cestovní kanceláře, který informoval asistenční službu a přeobjednal rodině letenky z půdního termínu na dřívější.

Případ vyšetřuje místní policie. „Čekáme na její vyšetřování, abychom zjistili, co se přesně stalo a na základě toho mohli dát jednat, například vydat nějaké doporučení turistům,“ dodala mluvčí.

„Napadl ho pravděpodobně žralok v hlubší vodě pod molem,“ sdělil mluvčí Exim Tours Stanislav Zíma. Dodal, že za dvacet let praxe v cestovním ruchu podobný případ nezažil. Rodina zesnulého podle Zímy odmítla pomoc psychologa. Egyptské úřady podle Zímy zadržely v pátek poblíž místa neštěstí obchodní loď s dobytkem, jejíž posádka je podezřelá, že přes zákaz házela uhynulá zvířata do moře.

Marsá Alam je město v jihovýchodním Egyptě jižně od Hurghady. Dříve malá rybářská vesnička je dnes Marsá Alam jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací v celé zemi. 

K útokům žraloků dochází v Egyptě podle české diplomacie poměrně často. Místní úřady v moři vytyčily pásma, kde se nesmí šnorchlovat, pouze potápět, protože pohyb lidí žraloky láká. V žebříčku četnosti smrtelných útoků žralokem na člověka, který vypracovalo Floridské přírodovědné muzeum (FLMNH), figuruje Egypt na 12. místě.


Výběr případů smrtelných útoků žraloka na turisty v Egyptě za posledních 15 let

  1. února 2004 – Nedaleko letoviska Šarm aš-Šajch na břehu Rudého moře napadl žralok Egypťana, který šnorchloval podél pobřeží. Muž na následky zranění zemřel v nemocnici.
  1. června 2009 – Francouzskou turistku, která se potápěla v Rudém moři jižně od města Marsá Alam napadl žralok a smrtelně ji zranil.
  1. a 5. prosince 2010 – Při sérii útoků žraloka na koupající se turisty u letoviska Šarm aš-Šajch byli 1. prosince vážně pokousáni tři plavci z Ruska a jeden z Ukrajiny. Všichni ale útok přežili. Další útok žraloka nastal 5. prosince asi 20 metrů od břehu před hotelem v Šarm aš-Šajchu, zahynula při něm sedmdesátiletá německá turistka.
  1. března 2015 – Německý turista přišel o život nedaleko letoviska Kusír u Rudého moře, když ho napadl žralok. Třiapadesátiletému muži ukousl nohu, zraněný zemřel ještě před převozem do nemocnice.
  1. srpna 2018 – V letovisku Marsá Alam zemřel český turista na zranění, která mu způsobil žralok. Okolnosti neštěstí vyšetřuje egyptská policie. Podle serveru Echo24 je obětí údajně 41letý muž, který byl v Egyptě na dovolené se svou manželkou a dětmi.

 

Čtěte také: Útočník, který ubodal českou turistku, zřejmě nepůjde před soud. Je nesvéprávný

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.