Koronavirus působí burzovní paniku: trhy zažívají nejhorší týden od krize 2008
obavy z KORONAVIRU
Zatímco zdravotní pandemie v souvislosti s novým koronavirem doposud nepropukla, finanční trhy již pandemii zažívají. Burzy se propadají a Wall Street je v chaosu, upozorňují ekonomové. Trhy po celém světě se obávají, že může jít o první ničivou pandemii éry moderní globalizace.
Klíčový ukazatel evropských akcií, index Stoxx Europe 600, se v tomto týdnu propadl o zhruba dvanáct procent. Virus stačil zasáhnout už i americké akciové trhy, které se tento týden přes noc propadly o 4,4 %, což znamená nejvýraznější propad od roku 2011. Výrazně oslabily i akcie na pražské burze, index PX se během týdne propadl o 10,3 procenta na 977,1 bodu. Pražská burza se tak ocitla na nejslabší úrovni od června 2017
Z trhů se vypařilo více než 5 000 miliard dolarů
Podle ekonoma Štěpána Křečka zažíváme na finančních trzích nejhorší týden od světové hospodářské krize v roce 2008 a z trhů se už celosvětově vypařilo více než 5 000 miliard dolarů. Investoři podle ekonoma nyní reagují pouze na špatnou náladu na trzích a přestávají reagovat na racionální argumentaci. Ekonomické problémy se podle něj výrazně dotýkají hlavně, v souvislosti s koronavirem, často akcentované Itálie, pro kterou by mohly důsledky koronaviru přinést ekonomickou recesi.
„Zatímco zdravotní pandemie zatím nepropukla a vůbec propuknout nemusí, trhy již pandemickou reakci zažívají a je jen otázkou času, než se vývoj začne přenášet do reálné ekonomiky. Následný krach Itálie by mohl spustit dominový efekt na jehož konci by zůstalo zničené hospodářství celé Evropské unie,“ varuje Křeček.
„Jeden člověk nakažený koronavirem na Wall Streetu může mít celosvětově na globalizované trhy daleko ničivější dopad než třeba sto, nebo dokonce tisíc lidí, kteří na infekci koronavirem zemřou v Afghanistánu, Íránu, nebo dokonce v Číně. Další hluboké propady jsou tak zřejmě ještě před námi,“ komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.
Šéf centrální banky Německa Jens Weidmann řekl, že růst největší evropské ekonomiky bude kvůli viru letos pravděpodobně slabší než 0,6 procenta, na kolik jej centrální banka odhadovala loni v prosinci.
Klesá také zájem o létání. V Česku se v posledním týdnu meziročně snížily prodeje letenek do Itálie až o 70 procent. Vliv na ně mohl mít i příběh pětičlenné české rodiny, které zkazila dovolenou na španělském ostrově Tenerife izolace nařízená kvůli viru. Dnes už rodina odletěla zpět do ČR. Šestá Češka, která pobývala ve stejném hotelu od minulého týdne, ho zatím opustit nemůže. Českým fenoménem zůstává skupování trvanlivých potravin.
Švýcarská vláda aktuálně zakázala všechny akce s návštěvností nad tisíc lidí, takže se dotkne i sportovních utkání a veletrhů včetně březnového ženevského autosalonu, který byl zrušen. Švýcarský fotbalový svaz odložil všechny víkendové zápasy první a druhé ligy a závěrečná dvě kola základní části nejvyšší hokejové soutěže se odehrají bez diváků. V pátek také oznámili organizátoři zrušení letošního ženevského autosalonu, který se měl konat příští týden a měly ho navštívit desetitisíce lidí.
V Evropě nový typ koronaviru zasáhl už celkem dvacet zemí a zabil devatenáct lidí. Jen v Itálii přitom zemřelo sedmnáct z nich. Celosvětově pak jde o 84 tisíc nakažených tímto virem. Z Číny se virus rozšířil aktuálně do padesátky zemí, nejnověji do Litvy nebo Mexika.
Čtěte také: Babiš urážel europoslance: „Jsou vlastizrádci, dělají kampaň. Hohlmeierová je pomatená“